Kuantum fiziğinde kullanılan metaforların öğrencilerin fizik algısı üzerine etkisi
Using metaphors in quantum physics to explore how affects students' perceptions
  1. Tez No: 278266
  2. Yazar: HAVVA SİBEL KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, kuantum fiziğinde kullanılan metaforların öğrencilerin fizik algısı üzerindeki etkisini inceleyen, bir örnek olay çalışmasıdır.Uygulamanın ilk aşaması Fizik Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 21 üçüncü sınıf öğrencisiyle yapılmıştır. Kuantum fiziğinde kullanılan metaforlarla tasarlanmış 10 açık uçlu sorudan oluşan ölçek kullanılmış ve öğrencilerin verdikleri cevaplar yapılan kodlamalarla değerlendirilmiştir.İkinci aşamada ise ilk oturumda en yüksek puan alan 5 öğrenci görüşmeye davet edilmiş, 10 açık uçlu sorudan oluşan test tekrar uygulanmıştır. Verilerin analizi sonucunda ortaya çıkan metaforlar ve bu metaforların etkileri karşılaştırılmış ve öğrencilerin algıları arasında ortaya çıkan farklar ve benzerlikler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal is this case study is to present a theoretical framework explaning the role of using metaphors in Quantum Physics.The first step of this study was carried out with 21 third year students from the department of Teaching Physics. Ten open-ended questions about the quantum physics were used as a meusure and students? answers, through coding, were analyzed.As for the second step, 5 third year students chosen in the first step among the most successful students in same 10 open-ended questions to participate protocol. The metaphors and their effects that came out as a result of data analysis were compared and contrasted, and similarities and differences between students? perceptions were discussed.