Çukurova bölgesinde farklı sera içi iklim koşullarında ısı gereksiniminin hesaplanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 27829
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
38 ÖZET Bu çalışmada, önce Adana Meteoroloji Bölge Müdürlüğü rasat kayıtlarından sıcaklık, rüzgar hızı ve ışınıma ait çok yıllık ölçülmüş değerler alınarak bilgisayara kaydedilmiştir. Alınan değerlerden gidilerek, belirtilen iklim etmenlerine ait standart data geliştirilmiştir. Geliştirilen standart data yardımıyla sıcaklık, rüzgar hızı ve ışınım için simulasyon modeli kullanılarak saatlik değerler simule edilmiştir. Ölçülen ve simule edilen değerler karşılaştırılarak aralarındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın sonunda, simulasyon modelinin sıcaklık, rüzgar hızı ve ışınım için rahatlıkla kullanılabileceği saptanmıştır. Saatlik değerlerin simule edilmesinden sonra, seralarda ısıtma sistemlerinin projelenmesinde gerekli olan ısı gereksinim değerleri saatlik olarak hesaplanmış ve çizelgelerde verilmiştir. Isı gereksinim değerlerinin belirli aralıklarda tekerrürleri hesaplanmıştır. Ayrıca Simule edilen saatlik dış sıcaklık değerlerinin farklı aylar için tekerrürleri hesaplanmıştır. Yapılan tüm hesaplamalardan sonra, farklı örtü malzemesi ile örtülmüş teksel seraların sistemlerinin projelenmesi sırasında ısıtma sisteminin kapasitesinin belirlenmesi için gerekli olan ısı gereksinim değerleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY In this study, firstly, measured yearly data related to temperature, wind speed and radiation were gathered from Regional Meteorology Directorate of Adana and entered to microcomputer. By using the data gathered, standart data of given climatic factors was developed. Hourly data were simulated by using the simulation model for temperature, wind speed and radiation in assistance with the standart data was determined by comparing them. As a result of the study, it was determined that the simulation model can be easily used for temperature, wind speed and radiation. After the simulation of hourly data, temperature needs which is required for the projection of heating systems in greenhouses were calculated by hours and given İn tables. The repeatations of temperature requirement were calculated at given intervals. The repeatation of simulated external hourly temperature values were also calculated for different months. After all this calculations, the values of temperature need which is reguired to determine the capacity of heating system when projecting single greenhouse systems covered by different cover material.