Alanya baş süslemeleri ve giyim özelliklerinin araştırılarak turistik bebek üzerinde simgeleştirilmesi
Research head embellishments and clothes propertıes in Alanya and symbolization of them on touristic dolls
  1. Tez No: 278286
  2. Yazar: ZÜHRA AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Araştırmada, Alanya baş süslemeleri ve giyim kuşamının malzeme, teknik, desen, renk, boyut ve kullanım özelikleri araştırılarak elde edilen bulguların Alanya'ya özgü bir folklorik bebek üzerinde simgeleştirilmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın evrenini Alanya, Alanya Müze'si, Avşar Folklor Evi, Antalya Halk Eğitim Merkezi ve Başpınar Köyü ve Alanya'da folklorik bebek satıcısı 30 kişi oluşturmaktadır. Alanya, Alanya Müze'si, Avşar Folklor Evi, Antalya Halk Eğitim Merkezi ve Başpınar Köyü'nde bulunan Alanya baş süslemeleri ve giyim özelliklerini yansıtan örnekler örneklem olarak seçilmiştir.Verilerin toplanmasında Alanya'daki folklorik bebek satıcısı 30 kişiye uygulanan 4 seçenekli görüşme formu ve ulaşılan örneklere ilişkin 101 adet bilgi formu kullanılmıştır. Görüşme formuna verilen cevaplar tablolara aktarılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular şunlardır; Folklorik bebek satan bireylerin çoğunluğunu orta yaşa yakın yetişkin kadın bireyler oluşturmaktadır. Eğitim durumları genellikle lise düzeyindedir. Alanya'da satılmakta olan folklorik bebeklerin Alanya giysi çeşitliliğini, Alanya baş süslemelerini ve Alanya takılarını yansıtmadıkları saptanmış, Alanya'daki folklorik bebek satıcılarının Alanya'yı yansıtan bir folklorik bebeği satmakta çok istekli oldukları gözlenmiştir.Alanya, giysi çeşitliliği, baş süslemeleri ve giyim özellikleri bakımından zengin bir kültüre sahiptir.Araştırma bulgularına dayalı olarak bu araştırmanın başlangıç ve örnek olacağı düşünülerek Alanya Halk Eğitim Merkezi'nin yöresel baş süslemeleri ve giyim özellikleri ile ilgili kapsamlı bir araştırma yürütmesi, Alanya Halk Eğitim Merkezi'nde Folklorik bebek yapımı ile ilgili kursların açılıp yayınlaştırılması, yurt içi ve yurt dışı tanıtım ve pazarlama olanaklarının artırılarak turizme kazandırılmasıyla kalkınmaya ekonomik katkıda bulunulması ve konuyla ilgili daha geniş araştırmaların yapılmasına yönelik önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, per Alanya decorations and clothing kuşamının material, technique, pattern, color, size and use of the findings of the study characteristics peculiar to Alanya is intended to enhance an icon on the folkloric dolls.Research universe Alanya, Alanya Müze'si, Avşar Folklore House, Antalya and Alanya in the Public Education Center and Mills Village constitutes of 30 people folklore dolls vendor. Alanya, Alanya Müze'si, Avşar Folklore House, Antalya Public Education Center and Mills Village located at the decorations and wear properties of Alanya, which reflects the per-sample was selected as examples.Data collected in 30 people in Alanya folkloric dolls vendor application form and reach the 4 options call for 101 units to the sample information form was used. The answers given to the form of interviews was transferred to the statements.Obtained from the research findings are as follows; folkloric dolls that sell the majority of individuals living near the mid-adult women constituted individuals. Education level is generally high level. Is being sold in Alanya, Alanya clothing variety of folkloric dolls, ornamentation and per Alanya Alanya jewelry reflect pegged, Alanya in Alanya vendors reflecting a folkloric folkloric baby doll eyes that they were eager to sell.Alanya, clothing variety, head ornaments and clothing has a culture rich in features.Research findings based on this research and the beginning of the sample thought to be the Public Education Center Alanya local head of the decorations and clothing features a comprehensive and execute research, Alanya Public Education Center, folkloric doll making courses related to open and enhance publications, domestic and foreign promotional and marketing opportunities by increasing their contribution to tourism, economic development and relevant to the wider proposals for research to be done are included.