Ekoloji ünitesinin öğrenilmesinde proje tabanlı öğrenme yönteminin öğrenci başarısına etkisi (İstanbul ili örneği)
The influence of the project based learning style to the stundent's success for teaching ecology unit (A sample of the city of İstanbul)
- Tez No: 278285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada ?Ekoloji ünitesinin öğrenilmesinde proje tabanlı öğrenme yönteminin öğrenci başarısına etkisi (İstanbul ili örneği)? üzerinde durulmuştur.Araştırma deneysel olup; 2006?2007 Eğitim-Öğretim yılı 1. döneminde İstanbul ilinde özel bir lise ve İstanbul ilinde bir devlet lisesi öğrencileri ile yürütülmüştür. Proje yöntemi uygulayan İstanbul ilinde özel bir lise deney grubu, klasik yöntem uygulayan İstanbul ilinde bir devlet lisesi ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Bu liselerin 10. sınıflarından 30' ar öğrenci rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Ekoloji konusu kontrol grubunda klasik yöntemlerle işlenirken, deney grubunda Proje Yöntem'ine uygun olarak hazırlanan ders planı kapsamında işlenmiştir.Araştırmaya katılan öğrencilere ders işlenmeden önce ön test uygulanmış ve çevre konusu hakkında ne kadar ön bilgiye sahip oldukları ve gruplar arasındaki hazır bulunuşluk seviyelerinin eşit olup olmadığı saptanmıştır. Sonrasında her iki grubun biyoloji öğretmenleri yöntemleri doğrultusunda hazırladıkları planlarına göre ?Ekoloji? konusunu işlemiştir. Konunun iki grupta da öğrenilmesinden sonra son test uygulanmıştır.Kontrol ve deney gruplarındaki öğrencilerin ders sonucundaki akademik başarılarının karşılaştırılması bağımsız t- testi ile yapılmıştır. Proje Yöntem'ine göre yapılan öğretim ile klasik yönteme göre yapılan öğretim arasında öğrencilerin akademik başarıları bakımından deney grubu lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate whether there is a meaningful difference between the acquisition of environmental consciousness of the students at the schools applying Project Method and the students at other schools or not.The study is an experimental, this research was conducted among the students of a Private High School in İstanbul and the students of a Public High School in İstanbul during the 1st Semester of 2006-2007 Education Year. Private High School which applies Project Method was determined as the experiment group while Public High School which uses the classical method was determined as the control group. 30 students from these schools were chosen by random sampling method. The subject of ecology was taught by the classical method in the control group but in the experiment group it was taught by using the lesson plan which was designed according to the Project Method.)The students who were chosen for the research had been given a pre-test before the lesson was taught. By doing this, how much they had already known about the subject, and whether the levels of availability were equal or not was determined. Following this, the teachers of the both groups taught the subject of ecology using their lesson plans suitable to the methods they were using at their schools. The final test was applied after the subject was learned by both groups.)The comparison of the success of the students in the control and experiment groups was done using the independent t-test. It can be said that there is a meaningful difference between the education given by the Project Method and classical method in favor of the experiment group when the academic success of the students was taken into consideration.)