2006 ilköğretim müzik dersi 6. sınıf öğretim programı, öğretmen kılavuz kitabı ve öğrenci çalışma kitaplarının uygulamadaki görünümüne yönelik değerlendirilmesi
Evaluation of practicing success of teaching program of 2006 primary education music classes of sixth grade level, of teacher?s book and of student?s workbook
- Tez No: 278297
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN ALBUZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu araştırma, 2006 ilköğretim müzik dersi 6. sınıf öğretim programının öğrenme alanlarına ilişkin kazanımlarının, bu kazanımlara bağlı etkinliklerin, etkinlik örneklerine ilişkin öğretim yöntem ve tekniklerinin başarı düzeyini tespit etmek, öğretim programına dayalı öğretmen kılavuz kitabı ve öğrenci çalışma kitaplarının birbirleri arasındaki ilişkisel durumunu belirleyerek, bu üçlü setin eğitim öğretim süreci içerisinde daha etkili kullanımına yönelik değerlendirmek ve önerilerde bulunmak için yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ankara İli Merkez İlçe İlköğretim Okulları oluşturmakta olup; gözlem uygulamaları için Çankaya, Kazan, Keçiören, Yenimahalle ilçelerine bağlı beş ilköğretim okulu, görüşme uygulamaları için Çankaya, Etimesgut, Kazan, Keçiören, Yenimahalle ilçelerine bağlı yirmi ilköğretim okulu seçilerek örneklem grupları oluşturulmuştur. Gözlem ve görüşme uygulamaları 2008-2009 eğitim öğretim yılının güz yarıyılında başlamış, bahar yarıyılı sonunda tamamlanmıştır.Gözleme dayalı verilerin çözümlenmesinde tek yönlü varyans analizi (Anova) testi, görüşmeye dayalı verilerin çözümlenmesinde ise kısmi içerik analizi yöntemi uygulanmıştır.Araştırma sonucuna dayanarak; ?Müzik Öğretim Programı, Öğretmen Kılavuz Kitabı ve Öğrenci Çalışma Kitabı'nın örneklem dahilinde başarı düzeylerine ilişkin olumlu ve olumsuz yönleri ayrı ayrı ortaya koyulmuş, aksayan yönlerine dair gerekli görülen önermelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation was to determine the achievements related to instructional practices adressed in teaching program of 2006 primary education music classes at the sixth grade, activities related to these achievements, and the success of methods and techniques used. In this study, it was intended to focus on related situations between teacher?s book and student?s workbook, based on the teaching program, and on evaluations and suggestions offered to provide more effective teaching through instruction progress.The population of this investigation consisted of Primary Schools of central districts of Ankara depended on Ministry of National Education. by choosing five Primary Schools from Çankaya, Kazan, Keçiören, Yenimahalle districts for observation and twenty Primary Schools from Çankaya, Etimesgut, Kazan, Keçiören, Yenimahalle districts for interviews, sample groups were formed. The observations and the interviews began in the fall term of 2008-2009 education period, and were completed in the spring term of the same semester.To analyze the data based on observation, one-way ANOVA was used and the data of interview were achieved with the partial intercourse analysis method.After collecting all data, positive and negative results were acquired about the achievement of Music Education Program, Teacher?s Book and Student?s Workbook taking part within the sample. To the results, neccessary suggestions for failing sides were offered.