Lise 2.sınıf öğrencilerinde küresel atmosferik değişimlerin kavram haritaları ile öğretilmesinin öğrencilerin başarı ve tutumlarına etkisi
The effect of using concept map to teach global atmospheric changes on high school second level students' success and attitutes
  1. Tez No: 278298
  2. Yazar: TUBA KANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise 2. sınıf Biyoloji Dersi'nde, sera etkisi, küresel ısınma ve ozon tabakasındaki incelme konularının kavram haritaları ile öğretilmesinin öğrencilerin bu konuları ve kavramları öğrenme başarılarına ve tutumlarına etkisini araştırmaktır.Araştırma ön test ? son test kontrol gruplu deneysel desen modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak başarı testi ve tutum ölçeği kullanılmıştır. Geliştirilen ölçme araçları 2007 ? 2008 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Ankara ili Yenimahalle ilçesi Yahya Kemal Beyatlı Lisesi 2.sınıf öğrencilerinden yansız olarak seçilen 58 kişiye uygulanmıştır.Deney ve kontrol gruplarının deney öncesi konu ile ilgili başarılarının benzerlik derecelerini belirlemek amacıyla deney ve kontrol gruplarına ön test uygulanmış 10-MF-B sınıfı öğrencileri deney grubu; 10-MF-A sınıfı öğrencileri de kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubunda 29 öğrenci, kontrol grubunda da 29 öğrenci bulunmaktadır.Uygulama sırasında deney grubunda öğrencilerle birlikte hazırlanan kavram haritaları ile öğretim yapılmış, öğretmen merkezli öğretim yöntemlerinin uygulandığı kontrol grubunda ise geleneksel yöntemlerle anlatım yapılmıştır.Çalışmanın sonunda her iki gruba da son test uygulanmıştır. Verilerin yüzde, frekans ve aritmetik ortalama değerleri hesaplanmıştır, tek yönlü varyans analizi ve çift yönlü varyans analizi yapılmıştır.Deney ve kontrol grubunun deney öncesi ve deney sonrası ön test ve son test başarı puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney grubu öğrencilerine çalışmanın başında ve sonunda kavram haritası ile ilgili tutum ölçeği uygulanmış, ön test ve son test tutum puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.Yapılan çalışma sonucunda kavram haritası ile öğretim yapılan deney grubuyla kontrol grubu arasından başarı ve tutum bakımından deney grubunun lehine anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Kavram haritası destekli eğitimin öğrenci başarı ve tutumlarını olumlu yönde etkilediği görülmüştür.Anahtar Kelimeler; Kavram, Anlamlı Öğrenme, Kavram Haritaları, Başarı, Tutum, Küresel Isınma, Sera Etkisi, Ozon Tabakası, Asit Yağmurları.
Özet (Çeviri)
The purpose of this survey, high school 2nd Course in Biology class, greenhouse effect, ozone layer and global warming issues in the review of the concept maps to teach students with learning these topics and concepts to investigate its effect on achievement and attitudes.Research was performed preliminary test - the last test with control group experimental design. As data collection tool to investigate the success of test and attitude scale were used. Developed measuring instruments were applied to 2007 - 2008 academic year spring training in the district of Ankara province Yenimahalle neutral from Yahya Kemal Beyatlı High School students selected as the 2nd Class were applied to 58 people.Experimental and control groups before the relevant experiments to determine the degree of their success similar to the experimental and control group pre-test experiment group applied 10_MF_B class students; 10_MF_A class students formed the control group. Experimental group 29 students, 29 students are in the control group.Practice with the students during the experimental group was prepared for expression of the concept map, the teacher-centered teaching methods applied in the control group; expression was made by traditional methods.Workings to the end of the last test were applied to both groups. Percentage of data, frequency, and the arithmetic average value was calculated, one-way analysis of variance and two-way analysis of variance was made. Experimental and control groups before the experiments before and after the experiment between test scores and achievement test was a significant difference. Experimental group students at the beginning and end of work-related attitudes scale was applied to the concept map, pre-test and final test a significant difference was found between attitude scores.As a result of the work group concept map with the control group with the expression from the experiment in terms of achievement and attitudes in favor of the experimental group were found to be a meaningful difference. Concept map of students, supporting training and is deemed to affect attitudes in a positive direction.Key Words; Concepts, Meaningful Learning, Concept Maps, Success, Attitude, Global Warming, Greenhouse Effect, Ozone Layer, Acid Rain.