Kırsal ve kentsel kesimde yaşayan adolesanların beslenme durumu ve diyete bağlı kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Assessment of nutritional status and cardiovascular risk factors related to the dietary habits in adolescents living rural and urban area
  1. Tez No: 278299
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN YABANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kırsal ve kentsel kesimde yaşayan adolesanların beslenme durumu ve diyete bağlı kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesi amacıyla planlanıp yürütülen bu araştırmaya, Kırşehir ili merkez ve Çiçekdağı ilçesi Boğazevci kasabasında bulunan iki ilköğretim okulunda öğrenim gören 11-13 yaş arası 99 erkek, 83 kız, toplam 182 adolesan alınmıştır. Adolesanların vücut ağırlığı, boy uzunluğu, üst orta kol çevresi, bel ve kalça çevreleri ile triseps, biseps, subskapular ve suprailiak deri kıvrım kalınlıkları ölçülmüş, BKİ ve vücut yağ miktarı hesaplanmıştır. Ayrıca adolesanların besin tüketimi, fiziksel aktivite düzeyi ve bazı özelliklerini saptamak için soru kağıdı uygulanmış, diyet bağlı kardiyovasküler risk faktörleri incelenmiştir. Kırşehir ili merkez kentsel kesim (n:91), Çiçekdağı ilçesi Boğazevci kasabası da kırsal kesim olarak (n:91) alınmıştır. Vücut yağ miktarı kırsal ve kentsel kesimde sırasıyla erkeklerde %26.2±3.8, %32.1±4.7; kızlarda %32.5±11.8, %35.3±4.8'dir. Kentsel kesimde yaşayan adolesanlarda vücut ağırlığı, BKİ, üst ota kol çevresi, triseps, biseps, subskapular ve suprailiak deri kıvrım kalınlıkları, bel ve kalça çevreleri kırsal kesimde yaşayan adolesanlara göre yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study it is planned to assess nutritional status and the cardiovascular risk factors related to the dietary habits of the adolescents living in both rural areas and urban. Totally 182 adolescents; consisting of 99 boys and 83 girls, between the ages of 11-13 and having education at the two schools located in central district and Çiçekdağı district of Kırşehir province, have been investigated. The body weight, heigh, mid upper arm, waist and hip circumfuences, biceps, triceps, suprailiac and subscapular skinfold thicknesses have been measured; body mass index and percentage of body fat have been calculated. Moreover, in order to determine the food consumption and the physical activity levels of the adolescents, the many questions have been asked to the adolescents and cardiovascular risk factors related to the dietary habits have also been investigated. In this study the province of Kırşehir is considered as the urban (n:91) and the Boğazevci boroughs of the Çiçekdağı county as the rural area (n:91) The percentage of fat that the boys and girls living in the rural areas and urban are respectively; %26±3.8, %32.1±7 %32.5±11.8, %35.3±4.8. The body weight, heigh, mid upper arm, waist and hip circumferences, biceps, triceps, suprailiac and subscapular skinfold thickness have been higher than the adolescents living in the rural areas.