Bolu ilinde sertifikalı patates tohumculuğunun geliştirilmesine yönelik tarımsal yayım çalışmalarının değerlendirilmesi üzerine bir araştırmalar
  1. Tez No: 27830
  2. Yazar: NEŞE TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TALUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi BOLU İLİNDE SERTİFİKALI PATATES TOHUMCULU?UNUN GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK TARIMSAL YAYIM ÇALIŞMALARININ DE?ERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Neşe TAŞKIN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr. Cemal TALU? 1993, Sayfa: 128 Jüri: Prof. Dr. Cemal TALU? Prof.Dr.Gülcan ERAKTAN Prof.Dr. Yaşar GÜRGEN Bu araştırmada, Bolu ilinde sertifikalı tohumluk patates üretiminin geliştirilmesine yönelik tarımsal yayım çalışmalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri, Bolu ilinde 64 üreticiyle 1992 Mart ayında yapılan anketlerle toplanmıştır. Araştırma bulguları, yeniliklerin benimsenmesi ile, işletme büyüklüğü, gelir seviyesi, gazete okuma sıklığı, tarımsal yayınları okuma sıklığı, Bolu 'ya gidiş sıklığı ve Tareks şirketiyle görüşme sıklığı arasında istatistiksel anlamda bir ilişki bulunduğunu ortaya koymaktadır. Fakat, bunun yanında yeniliklerin benimsenmesi ile yaş, eğitim seviyesi, köy yönetimine katılma, radyo din leme sıklığı, televizyon izleme sıklığı ve televizyondan tarımsal yayınları izleme sıklığı arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Araştırma bölgesinde, sertifikalı tohumluk patates üreticiliğiyle ilgili yürütülecek tarımsal yayım çalışma larının düzenlenmesine ve geliştirilmesine yönelik bazı öneriler geliştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Tarımsal yayım, yayım çalışmalarının değerlendirilmesi, yenilikçilik, serti fikalı tohumluk patates üretimi, yeni liklerin yayılması ve benimsenmesi
Özet (Çeviri)
I « 11 ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE EVALUATION OF THE AGRICULTURAL EXTENSION ACTIVITIES ON THE CERTIFICATED POTATO SEED GROWING IN BOLU PROVINCE Neşe TAŞKIN Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Cemal TALU? 1993, Page: 128 Jury: Prof.Dr. Cemal TALU? Prof.Dr.Gülcan ERAKTAN Prof.Dr. Yaşar GÜRGEN The purpose of this research, is to evaluate the activities of the agricultural extension on the certificiated potato seed growing in Bolu province. The data of the research were collected during March 1992 from 64 producers by interviews in Bolu province. The research findings presented has shown that there is a significant relationship between adoption of innovations and the following criteria; farm si?e, income level, frequency of reading newspaper, frequency of reading agricultural publications frequency of trips to Bolu province and frequency of visit to Tareks company. However, the findings has shown that there is no significant relationship between adoption of innovations and age, education level, participation of farmer in village administration, frequency of listenirt radio, frequency of watehing television, frequency of watching agricultural programmes on television. Some recommendations are developed for the design and development of agricultural extension work in Bolu province. KEY WORDS: Agricultural extension, evaluation of the agricultural extension, certificatied potato seed growing, diffusion and adaption of innovations.