Ana arı üretiminde besleyici kolonilerin ek beslenmelerinin ana arı çıkış ağırlığı üzerine etkileri
- Tez No: 27831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN FIRATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANA ARI ÜRETİMİNDE BESLEYİCİ KOLONİLERİN EK BESLENMELERİNİN ANA ARI ÇIKIŞ A?IRLI?I ÜZERİNE ETKİLERİ Mohammad B. FERŞiNE ADL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Çetin FIRATLI 1993, Sayfa: 31 Jüri: Doç. Dr.Cet in FIRATLI Doç.Dr.Numan AKMAN Y. Doç. Dr. Ferhat GENÇ Ana arı yetiştirme kolonilerinin doğal kaynaklara ek olarak proteinli şurup ile beslenmelerinin ana arı çıkış ağırlığına ve aşılama randımanına etkilerinin araştırıldığı bu çalışmada, I. grup koloniler beslenmemiş, II. grup aşılamadan 2 gün önce başlanarak 3 gün sonrasına kadar 5 gün süre ile beslenmiş ve III. grupta besleme aşılama ile başlayarak 3 gün sürdürülmüştür. Her grup için 4'er üretim kolonisinin hazırlandığı denemede toplam 12 üretim kolonisi kullanılmıştır. üretim kolonilerinin herbirine 1 gün yaşlı 30 larva olmak üzere toplam 360 adet larva aşılanmıştır. Deneme sonuçlarına göre aşılama randımanı kontrol grubunda (I) % 48.33, II. grupta % 39.16 ve III. grupta % 50 bulunmuştur. Yapılan istatistik analizlerde I. ve i i. grup 1 ardak i oranlar arası fark önemli bulunmuş(P0.05) iken II. ve III. gruplarda önemli bulunmuştur (P0. 05). Denemenin yürütüldüğü donemin nektar ve özellikle polen kaynakları bakımından zengin olması nedeni ile ek beslemenin olası etkisinin perdelendiği sanılmaktadır. Bu sonuç ise ana arı yetiştirme kolonilerinin doğal kaynakların kıt olduğu dönemlerde dışarıdan beslenmeleri gerekli olduğunu, diğer zamanlarda bu uygulamanın ekonomik olamayacağını ortaya koymaktadır. ANRHTAR KELİMELER: Bal arisı, ana arı, aşılama, ana arı çıkış ağırlığı, ek besleme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OP SUPPLEMENTARY FEEDING OF THE LIVE WEIGHT OF RESULTANT QUEENS IN IN QUEEN BEARING Mohammad B. FERSİNE AOL University of Ankara Graduate school of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Çetin FIRATLI 1993, Page: 31 Jury: Assoc. Prof.Dr. çetin firatli Assoc. Prof.Dr. Numan AKMAN Asst. Prof.Dr. Ferhat GENÇ The effects of additional feeding of the starter colonies at grafting on the live weights of honeybee queens and grafting efficiency were investigated. The group I was not fed, grup II was fed for 5 days starting from 2 days prior to grafting and continuing for 3 days following grafting and grup III was fed for 3 days starting from the grafting day. Four starter colonies were used in each grup in which 30 one-day-old larvae were grafted. The grafting efficiency in groups I(control), II and III was found to be 48.33%, 39.16% and 50% respectively. The difference in terms of grafting efficiency was found statistically significant between group I-II(P>0.05) and II-III (P0.05).vi The highest grafting efficiency was observed in group III and the lowest in group II. The queen honeybees mean hatching weight (mg) in groups I, II and III were determined as 192.89±3.33, 185.33*2.17 and 191.64*3:01 respectively. The difference in terms of hatching weight of the queens between the different groups was found insignificant(P>0.05). Since the period in which the research was caried out was rich in terms of pollen and nectar, the effect of additional feeding seems to be masked. It can be concluded the feeding is only economical and should be applied in periods in which the pollen and nectar sources are scarce. KEY WORDS: Honeybees, queen rearing, grafting, feeding.