Fangoterapist eğitim programı içeriğinin belirlenmesi
A study on the curriculum content of fangotherapy training program
  1. Tez No: 278301
  2. Yazar: ERHAN AYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN RUMİ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu araştırmada Fangoterapist Eğitim programında yer alması düşünülen derslerin ve bu derslerin içeriğinde yer alması gereken konulara ilişkin belirlenen hedef grupların görüşleri saptanmaya çalışılmıştır.Araştırma Ankara, İstanbul, İzmir, Iğdır, Şanlıurfa, Kırıkkale ilinde çalışan Fizyoterapistleri, Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenlik Programından mezun olup Ankara, İstanbul, İzmir, Erzurum, Kocaeli, Van, Iğdır'da görev yapan Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenleri ve Üniversitelerde Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Öğretmenlik Programında ve Meslek Yüksekokullarında görevli Öğretim Elemanları, İstanbul, Ankara, Sakarya, İzmir, Afyon'da çalışan Fangoterapi Uygulayıcıları ve Ürün Üretici ve Dağıtıcıları olmak üzere 4 örneklem grubunda toplam 213 kişinin görüşü alınarak gerçekleştirilmiştir.Araştırma, Tarama Modeline dayalı, Betimsel Araştırma Yöntemleri ile yapılmıştır. Araştırmada kullanılan anket, Fangoterapist Eğitim programında yer alması düşünülen derslerin ve konuların içeriğini belirlemek üzere araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Anketin hazırlanabilmesi için fizyoterapistler, ilgili akademisyenler, öğretmenler, fangoterapi uygulayıcıları, ürün üretici ve dağıtıcılarından oluşan yaklaşık 30 kişiyle ön görüşme yapılarak, uzman görüşü alınmıştır. Sonuçta 72 sorudan oluşan anket hazırlanarak, akademisyenler, fizyoterapistler, öğretmenler, fangoterapi uygulayıcıları, ürün üretici ve dağıtıcılarından oluşan 213 kişiye uygulanmıştır. Ankette yer alan görüşlerin frekans, yüzde ve aritmetik ortalamaları bulunmuştur. Akademisyenlerin sayısının az olması nedeniyle branş öğretmenleri, eğitmenler grubunun içinde değerlendirilmiştir. Anlamlılık tespiti için gruplar arasında Tek Yönlü Varyans Analizi (F Testi) yapılmıştır. Varyans analizi sonucunda, Fizyoterapistler, Fangoterapi uygulayıcıları, Ürün Üretici ve Dağıtıcıları ve Eğitmen grupları arasında anlamlı farklılık olup olmadığının bulunması için Tukey Testi kullanılmıştır.Tek Yönlü Varyans Analizi (F Testi) ve Tukey Testi sonuçlarına göre, 9 dersten 2'si hakkında grupların görüşleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. 7 derse ilişkin olarak grupların görüşleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to define the opinions of identified sample groups on the courses and the content of courses which replaced in the ?Fangotherapy Training Program?.This study is conducted regarding the personal approaches of 213 who are physiotherapists in Ankara, İstanbul, Izmir, Iğdır, Sanlıurfa, Kırıkkale and hair dressing and beauty training teachers in Ankara, İstanbul, Izmir, Erzurum, Kocaeli, Van, Iğdır who are graduated from the program of Hair Dressing and Beauty and academicians in the hair dressing and beauty ınstructor training program in Universities and vocational higher Education collages and the practioners Fangotherapy in Istanbul, Ankara, Sakarya, Izmir, Afyon and the producer of the product and distributors of the product.This study was done through descriptive research methods based on scanning model. The questionnaire of the research was designed by the researcher so as to determine the courses and the content of courses which replaced in the ?Fangotherapy Training Program?. In order to be able to prepare the questionnaire, total of randomly chosen 30 people composed of physiotherapists, academicians, teachers, practioners of Fangotherapy, the producers and distributors of product were interviewed initiallay and expert opinion was received. Consequently, a questionnaire of 72 questions was prepared and applied to 213 respondents comprising academicians, physiotherapists, teachers, practioners of Fangotherapy and the producers and distributors of product. The frequency, percentage and arithmetic average of the opinions in the study was calculated. Since the number of academicians are low, they are evaluated as a part of instructor group, not a separate group. One directional variance analyse (F test) was employed to determine significance between groups. As a result of variance analyse, Tukey test was used to find out if there is a significant difference between groups who are physiotherapists, the users of Fangotherapy ,the producers and distributors of product and instructors.According to the result of One Directional Variance Analyse and Tukey test, the views of groups differed significantly in 2 courses out of 9.It is not found out a significance difference between the views of groups regarding to 7 courses.