Teknolojik gelişmelerin insan kaynakları sağlama ve seçme sürecine etkileri ve bir uygulama
The effects of technological progress to the process of recruitment and selection of human resources and an application
  1. Tez No: 278316
  2. Yazar: İLKNUR İREZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmada, globalleşen dünyada gelişen bilgi teknolojilerinin, insan kaynakları sağlama ve seçme süreci üzerinde meydana getirdiği etkileri değerlendirmeye ve bireylerin işe girmede bu teknolojiden ne kadar ve nasıl yararlandıklarını ortaya çıkarmaya çalışılmıştır.İşletmelerde çalışan personelin büyük bölümünü geleneksel yöntemlerle istihdam edilen bireyler oluşturmaktadır; oysa araştırma işe yeni girmiş ve dolayısıyla son teknolojiden faydalanmış bireyleri hedef almaktadır. Bu amaçla evren olarak, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü yüksek lisans öğrencileri arasında halen bir işyerinde çalışan bireyler seçilmiştir. Araştırmanın örneklemini ise, 2008 ? 2009 eğitim öğretim yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde öğrenim görmekte olan ve bir işletmede çalışan 132 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada kullanılmak üzere 12 sorudan oluşan bir anket formu hazırlanmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 11.0 paket programından yararlanılmıştır. Kişisel bilgiler ile araştırma konusuyla ilgili sorular arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ki-kare testi uygulanmıştır.Araştırmanın sonunda elde edilen bulgulara göre, katılımcıların %40,9'unun internet yoluyla işe girdikleri görülmüştür. Teknolojik gelişmelerden çoğunlukla gençler faydalanırken; iş başvuru sürecinde teknolojik araçlar içerisinde en çok bilgisayardan yararlanıldığı saptanmıştır. Katılımcılar iş arama sürecinde web sitelerini takip ettiklerini belirtirken, insan kaynakları web siteleri içerisinden en çok ?www.insankaynaklari.com? (%34,1) ve ?www.yenibiris.com? (%31,1)'u ziyaret ettiklerini söylemişlerdir.Araştırmada yer alan katılımcıların çoğunluğu, insan kaynakları sağlama ve seçme sürecinde teknolojiden faydalanmanın, zaman tasarrufu sağladığı (%25,8) ve maliyetleri azalttığı (%23,5) görüşündedir.
Özet (Çeviri)
In the research, the evaluation of the effects caused by the information technologies in the globalizing world during the process of recruitment of human resources and determine of to what degree and how people benefited from this technology to be employed, are aimed.The majority of the personnel employed in the enterprises are comprised of people recruited with traditional ways; yet the research targets the ones newly recruited and thus benefited from the latest technology. For this reason the employed people among the postgraduates of Gazi University Institute of Education Sciences are selected as the population. The sample of the research is comprised of 132 postgraduates both receiving education from Gazi University Institute of Education Sciences in the 2008 ? 2009 educational year and employed in enterprises. A questionnaire form of 12 items is prepared to be used in the research. SPSS 11.0 packet program is used to analyze the data acquired. Chi-square test is used in the determination of the relations between the personal information and the questions about the research topic.According to the findings acquired in the end of the research, it is found that the %40,9 percent of the participants are recruited by the internet. While mostly young people benefit from the technological developments; computer becomes the most used device among the technological devices. Participants state that they mostly entered the sites ?www.insankaynaklari.com? (%34,1) and ?www.yenibiris.com? (%31,1) among the other sites pointing out that they follow web sites in the process of looking for a job.The majority of the participants in the research have the opinion that utilization from technology in the process of recruitment and selection of human resources provides saving of time (%25,8) and reducing the cost (%23,5).