Cohort analysis of informal sector in Turkey
Türkiye'de kayıtdışı sektör'ün Kohort analizi
  1. Tez No: 278328
  2. Yazar: SEZER YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT G. KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de şehirde yaşayan erkekler arasında kayıt dışı çalışmasının yaşam döngüsü profili incelenmiştir. Bu amaçla kohort analizi yöntemi ve Türkiye İstatistik Kurumu 2000-2007 Hanehalkı İşgücü Anketi mikro veri seti kullanılmıştır. Kayıtılışı sektör mevcut işlerinden dolayı herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmadan çalışan kişiler olarak tanımlanmıştır. Analizler toplam örneklem ve altı eğitim grubu için ayrı ayrı yapılmıştır. Kayıt dışı çalışmanın yanı sıra işgücüne katılım ve işsizlik oranları da incelenmiş ve bu oranlar kullanılarak yaşam döngüsü boyunca sektörler arası geçişler gözlemlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre kayıt dışı çalışma genç yaşlarda azalmakta, orta yaşlarda göreceli olarak sabit kalmakta ve ileri yaşlarda artmaktadır. Ayrıca birçok değişkende güçlü kohort etkileri bulunmakta ve yatay kesit profilleri gerçek yaşam döngüsü profillerini yansıtmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the life-cycle profile of informal employment in Turkey. To achieve this goal cohort analysis technique and 2000-2007 Household Labor Force Survey micro level data of State Institute of Statistics is used. Informal sector is composed of people working without social security coverage due to their current jobs. Analyzes are conducted both for the total sample and six education groups separately. Besides informal employment, labor force participation and unemployment rates are also examined and using these variables net transitions between the sectors over the life-cycle are tired to be observed. According to the results; informal employment rate decreases at young ages, relatively stable at middle ages and then increases rapidly at older ages. Moreover, strong cohort effects are found in many variables and the cross section profiles differ from the true life-cycle profiles remarkably.