Sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleği genel yeterlik alanlarına yönelik algı düzeyleri ve öğrenme ihtiyaçlarının değerlendirilmesi
Evaluating of perception levels of the general qualifications of teaching profession and learning needs of primary school teachers
  1. Tez No: 278333
  2. Yazar: ZEHRA NUR TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DEMİRBOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmada; Ankara ilinde görev yapmakta olan sınıf öğretmenlerinin, öğretmenlik mesleği genel yeterliklerinin ve öğrenme ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik bir değerlendirme yapılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin, öğretmenlik mesleği genel yeterlik alanlarına ilişkin yeterlik algıları belirlenmeye çalışılmıştır.Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapan 430 sınıf öğretmeninin mesleklerine yönelik yeterlik algı düzeyleri, anket ve görüşme tekniği uygulanarak belirlenmiştir. Elde edilen verilerin ışığında sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine ilişkin yeterlik algılarının cinsiyet, kıdem ve eğitim durumu değişkenleriyle ilişkisi belirlenmiştir.Sınıf öğretmenlerinin mesleklerine yönelik yeterlik algıları öğretmenlik mesleği genel yeterlik alanlarının (Kişisel ve Mesleki Gelişim-Mesleki Değerler, Öğrenciyi Tanıma, Öğrenme ve Öğretme Süreci, Öğrenmeyi, Gelişimi İzleme ve Değerlendirme, Okul, Aile ve Toplum İlişkileri) alt yeterlik alanlarındaki performans göstergeleri çerçevesinde belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda öğretmenlik mesleği genel yeterlik alanlarının bazılarına ilişkin yetersiz olduğu algısına sahip olan öğretmenlerle görüşme yapılarak, öğretmenlik mesleğine yönelik öğrenme ihtiyaçları ile ilgili görüşleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research an evaluation was made to identify the general qualifications of teaching profession and learning needs of primary school teachers, working in Ankara. It was tried to figure out the primary school teachers? perception of efficiency about General Qualifications Fields of Teaching Profession.430 primary school teachers?, working in central districts of Ankara, efficiency perception levels towards their profession were determined by using questionnaire and conversation techniques. In the light of obtained data, primary school teachers? perception about General Qualifications Field of teaching profession was identified in relation to gender and seniority variables.Primary school teachers? perception of efficiency towards their profession was tried to identify in the frame of some performance indicators in sub-efficiency fields (like; Personal and Professional Development ? Professional Values; Recognizing the Students; Learning and Teaching Process; Monitoring and Evaluating the Learning and Development; Relations between School, Family and Society) of teaching profession general efficiency fields. According to obtained data the teachers, who believe in their inefficiency in some fields of teaching profession general efficiency, were interwieved and their professional needs about their profession were determined.