İmam hatip liselerinde Arapça konuşma öğretimine etkinlik temelli bir yaklaşım
A task based approach in speaking Arabic at imam hatip high schools
  1. Tez No: 278332
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İmam Hatip Liselerinde yabancı dil olarak Arapça konuşma öğretimi büyükönem taşımaktadır. Bu araştırmada etkinliklerin Arapça konuşma öğretiminde nasılkullanılabileceği açıklanmaya çalışılmıştır. Arapça konuşma öğretimini kalıcı ve zevklihale getiren etkinliklerin hazırlanması amaçlanmıştır.Birinci bölümde, araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları, sayıltıları, tanımlarıele alınmış ve araştırmanın yöntemine yer verilmiştir.İkinci bölümde Türkiye'de yabancı dil ve Arapça öğretimi, ilgili araştırmalar vekonuşma becerisi öğretimi yer almaktadır.Üçüncü bölümde etkinlik temelli Arapça konuşma öğretimi ve Arapça konuşmaöğretiminde etkinliklerin kullanılması ele alınmıştır.Dördüncü bölümde etkinlik temelli Arapça konuşma uygulamalarına yerverilmiştir.Çalışmanın sonunda ise sonuç ve önerilere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Teaching speaking Arabic as a Foreign Language at İmam Hatip High Schools isvery important. In this study, how to use activities in teaching speaking Arabic has beenexamined. The aim was to prepare activities that make teaching speaking Arabic funnyand long lasting.In the first section, the aim of the study, its importance, limitations, hypothesis,definitions were addressed and the methods of this research were mentioned.The second section was dedicated to Teaching Foreign Language and Arabic inTurkey, related researches and Teaching Speaking Skills.Teaching speaking Arabic based on activities and using the activities inteaching speaking Arabic takes place in the third chapter.In the fourth section, the exercises of speaking Arabic based on activities werementioned.In the last part of the study, results and suggestions were given.