Kritik düşünme gerektiren fizik soruları ve bunların öğrencilerin başarısına etkisi
Counterintuitive physics problems and effect of these problems on student success
- Tez No: 278334
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, lise seviyesinde verilen fizik dersinde kritik düşünme gerektiren fizik (KDGF) sorularının kullanılmasının öğrenci başarısına etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Bu çalışma, kontrol gruplu ön test-son test modeline uygun yarı deneysel bir çalışmadır.Üç öğrenci grubu ile yapılan bu araştırma, Özbekistan'da Uluğbek Uluslararası okulda yapılmıştır. 48 öğrenci ile yapılan 6 haftalık çalışma süresinde bir grup deney diğer iki grup kontrol gruplarını oluşturmuştur. Sınıflar random yolla, 10B sınıfı deney, 10A ve 10C sınıfları kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney ve kontrol grupları oluşturulurken; araştırmacı tarafından hazırlanan Fizik Başarı Testinden (FBT) alınan sonuçlar göz önünde bulundurulmuştur.Araştırmada iki farklı öğretim yöntemi kullanılmıştır. Bunlar; (1) KDGF soruları eşliğinde ders anlatımı ve (2) Geleneksel öğretim yöntemi. Bu çalışma için öncelikle, Newton'un Hareket Kanunları konusu ile ilgili başarı testi ve kritik düşünme gerektiren soruları geliştirildi. Başarı testinin oluşturulmasında, uluslararası okullarda verilen müfredat ve okutulan kitaplar göz önüne alınmıştır.Başarı testi, 2008- 2009 öğretim yılı sonbahar döneminde Ankara'da üç özel lisede, Newton'un Hareket Kanunları konusunu bilen 70 öğrenciye pilot çalışma olarak uygulandı. Tez danışmanının fikirleri doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapıldı. Deneysel çalışmaya başlamadan önce yapılan FBT'ine verilen cevaplardan, testin güvenirliği (Cronbach's Alpha =0,876) hesaplandı. Deney ve kontrol grupları, son testten toplanan verilerle karşılaştırıldı. KDGF soruları eşliğinde yürütülen derslerin daha fazla ilgi çektiği ve öğrenci başarısını artırmada etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study has investigated the effects of counterintuitive physics problems (CIP) on physics achievement in an introductory physics course at high school level. In this study, pretest-posttest and quasi experimental design with control group was used.The research, which three groups of student participated, was performed at Ulugbek International School in Uzbekistan. During the 6-week study with 48 students, one group received the strategy instruction while the other two groups acted as control. The classes were randomly defined as 10B experimental, 10A and 10C control groups. Data collected by Physics Achievement Test (PAT), which is prepared by researcher, was used to determine the strategy and control groups.In this study two types of teaching method were used. These are; (1) teaching with CIP and (2) Traditional instruction. At the beginning of the research a physics achievement test and counterintuitive physics problems that are related to Newton?s Laws were developed. The curriculum and the books that are used in International Schools were taken into account and then the PAT was prepared.The achievement test was applied to students that were familiar with Newton?s Laws. It was a pilot study with 70 students of 10th grade that were attending three different private high schools of Ankara, in fall semester of 2008- 2009 academic year. Through advisor?s opinion, necessary corrections were made. Responses from PAT were pilot tested for reliability (Cronbach's Alpha =0,876) prior to the experimental study. Experiment and control groups were compared with the data gathered by survey. The lessons carried out with CIP have been found more interesting and was more effective on physics achievement.