Kireç ve fosforun şeker pancarı ve domateste oksalik asit oluşumu ile kimi bitki besin kapsamları üzerine etkileri
- Tez No: 27839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. RIFAT YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
1 ÖZET Doktora Tezi KİREÇ ve FOSFORUN ŞEKER PANCARI ve DOMATESTE OKSALÎK ASÎT OLUŞUMU ile KİMİ BİTKİ BESİN KAPSAMLARI ÜZERİNE ETKİLERİ Bülent Topcuoğlu Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. S. Rıfat YALÇIN 1993, Sayfa : 152 Jüri : Doç. Dr. S. Rıfat YALÇIN : Prof. Dr. Sevim ZABUNO?LU : Prof. Dr. Vahap KATKAT Bu araştırmada toprağa değişik miktar ve kombinasyonlarda uygulanan kireç (Ca(0H)2 şeklinde) ve fosforun şeker pancarı bitkisinin tepe ve kök ürün miktarları, domates bitkisinin vejetatif (yaprak+gövde) ve meyve ürün miktarları ile ortalama meyve tane ağırlığı, şeker pancarı bitkisinin tepe ve kök organlarında ve domates bitkisinin vejetatif organları ile yeşil ve kırmızı olgun meyvelerinde toplam ve suda çözünebilir oksalik asit, azot, fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerikleri üzerine olan etkileri belirlenmiştir. Bitki örneklerinde suda çözünebilir oksalik asitin toplam oksalik asite oranı ve fizyolojik etkili oksalik asit içeriğindeki değişiklikler incelenmiştir. Toprağa artan miktarlarda uygulanan kireç şeker pancarı bitkisinin tepe ve kök ürün miktarlarını, domates bitkisinin ortalama meyve tane ağırlığını artırmış, meyve ürün miktarını ise azaltmıştır. Toprağa artan miktarlarda uygulanan fosfor domates bitkisinin vejetatif ve meyve ürün miktarlarını artmıştır. Toprağa kirecin katılmadığı ve fosforun yüksek düzeylerde uygulandığı işlemlerde domates bitki lerinin vejetasyon sürecinde oluşan ilk meyvelerinde fizyolojik“çiçek dibi çürüklüğü”hastalığı gözlenmiştir. Şeker pancarı ve domates bitkilerinin tüm organlarında toplam oksalik asit içeriği toprağa artan miktarlarda uygulanan kireç ile ilgili olarak artarken, artan miktarlarda uygulanan fosfor ile ilgili olarak azalmıştır. Şeker pancarı bitkisinin suda çözünebilir oksalik asit içeriği tepe organında artan kireç uygulamalarıyla artmış, artan fosfor uygulamalarıyla iseazalmıştır. Suda çözünebilir oksalik asit miktarı kök organlarında artan kireç uygulamalarıyla azalmış, artan fosfor uygulamalarıyla ise artmıştır. Domates bitkisinin vejetatif organları ile yeşil ve kırmızı olgun meyvelerinde fosforun artan miktarlardaki uygulamalarıyla ve yüksek düzeydeki kireç uygulama larında suda çözünebilir oksalik asit miktarı azalmıştır. Seker pancarı ve domates bitkilerinin bütün organlarında suda çözünebilir oksalik asitin toplam oksalik asite oranı kireç uygulamalarıyla azalmıştır. Fosfor uygulamalarıyla ise şeker pancarı bitkisinin tepe organında azalırken kök organında artmıştır. Domates bitkisinin vejetatif organları ile yeşil olgun meyvelerinde fosforun düşük düzeylerinde suda çözünebilir oksalik asitin toplam oksalik asite oranı artmış, yüksek fosfor düzeylerinde ise azalmıştır. Seker pancarı bitkisinin tepe organlarının çoğunluğunda ve kök organlarında, domates bitkisinin yeşil ve kırmızı olgun meyvelerinde fizyolojik etkili özellikte oksalik asit saptanmıştır. Fizyolojik etkili oksalik asit şeker pancarı bitkisinin tepe organında.kireç uygulamalarıyla azalmış, domates bitkisinin yeşil ve kırmızı olgun meyvelerinde ise fosfor uygulamalarıyla azalırken kireç uygulamalarıyla artmıştır. Domatesin kırmızı olgun meyvelerinde toplam ve suda çözünebilir oksalik asit içeriğinin, suda çözünebilir oksalik asitin toplam oksalik asite oranının ve fizyolojik etkili oksalik asit miktarının yeşil olgun meyvelerden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Vejetatif organların ise meyvelerden daha yüksek miktarda toplam ve suda çözünebilir oksalik asit içerdiği bel ir lenmiştir. Kireç uygulamalarıyla şeker pancarı bitkisinde azot ve fosfor içerikleri azalırken, kalsiyum ve potasyum içerikleri artmıştır. Fosfor uygulamalarında ise azot ve fosfor içerikleri artarken, kalsiyum ve magnezyum içeriklerinin azaldığı saptanmıştır. Domates bitkisinde kireç uygulamalarıyla fosfor ve magnezyum içerikleri azalırken potasyum ve kalsiyum içerikleri artmıştır. Fosfor uygulamalarında fosfor içeriği artmış, buna karşın kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerikleri azalmıştır. Domates bitkisinin tüm organlarında azot içeriği kireç uygulamalarının düşük düzeylerinde azalmış, fakat yüksek kireç düzeylerinde artmıştır. Fosfor uygulamalarının yüksek düzeylerinde ise azot içeriği azalmıştır. Toprağa değişik miktarlarda uygulanan kirecin şeker pancarı bitkisinin kök organlarında fizyolojik etkili oksalik asit içeriği ile domates bitkisinin vejetatif ürün miktarı üzerine etkileri, fosfor uygulamalarının şeker pancarı bitkisinin tepe ve kök ürün miktarı, fizyolojik etkili oksalik asit ve potasyum içeriği, domates bitkisinin ortalama meyve tane ağırlığı ve kırmızı olgun meyvesinde suda çözünür oksalik asitin toplam oksalik asite oranı üzerine etkileri istatistiki yönden önemsiz bulunmuştur. ANAHTAE KELİMELER : şeker pancarı, domates, kireç ve fosfor uygulamaları, toplara ve suda çözünebilir oksalik asit, kalsiyum, fosfor, azot, potasyum ve magnezyum içerikleri.
Özet (Çeviri)
I 1 ABSTRACT Ph.D. Thesis THE EFFECTS OF LIME AND PHOSPHORUS ON THE FORMATION OF OXALIC ACID AND THE CONTENT OF SOME PLANT NUTRIENTS IN SUGAR BEET AND TOMATO Bülent Topcuoğlıı Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Assoc. Prof. Dr. S. Rıfat YALÇIN 1993, Page : 152 Jury : Assoc. Prof. Dr. S. Rıfat YALCIN : Prof. Dr. Sevim ZADUNOOLU : Prof. Dr. Vahap KATKAT In this experiment the effects of lime (as CaCOHK) and phosphorus that were applied to soil at different amounts and combinations on the top and root yields of sugar beet, vegetative (leaf+stem) and fruit yields and average fruit weight of tomato plant; and on the total and water soluble oxalic acid, nitrogen, phosphorus, potassium, calcium and magnesium contents in the top and root organs of sugar beet plant and in the vegetative organs» green and red mature fruits of tomato plant v/ere determined. The variations in the ratio of water soluble oxalic acid to total oxalic acid and the physiologically active oxalic acid contents in plant samples were examined. Lime applied at increasing amounts to soil increased top and root yields of sugar beet plant and average fruit weight of tomato plant, but decreased fruit yield of tomato plant. Phosphorus applied at increasing amounts increased vegetative and fruit yields of tomato plant. The physiological“blossom end rot”disorder was observed in the first occurring fruits of tomato during the vegetation in those applications that are no lime was added to the soil and phosphorus was used at high levels. Total oxalic acid content in all organs of tomato increased with increasing amounts of lime applications and, decreased with increasing amounts of phosphorus applications. Water soluble oxalic acid content in top organ of sugar beet plant increased with increasing amounts of lime applications and decreased with increasing amounts of phosphorus applications, while water soluble oxalic acid in root organs of sugar beet plant decreased with increasing amounts of lime applications and increased withPhys i o I ogi ca I 1 >' do t nem i ıi"fl in mıısl. nf the sugflr beet and i ti increasing amounts of phosphorus a ppl i ea t i nns. Water soluble oxalic acid content in vegetative organs, green and red mature fruits of tomato plant decreased witli increasing amounts of phosphorus and with high lime levels. The rai i o of water soluble oxalic acid to total oxalic acid in all organs of sugar beet and tomato plants decreased with lime applications. The ratio of water soluble oxalic acid to total oxalic acid decreased in I he top organs but increased in the root organs of sugar beet with phosphorus applications, while this value increased with low levels of phosphorus applications and decreased with high levels of phosphorus applications in vegetative organs and green mature fruits of tomato plant. active quantities of oxalic acid was the top organs and in the root organs of the green and rnrl mature fruits of tomato plant. Physiologically active oxalic acid decreased with increasing amounts of lime applications in top organs of sugar beet plant. However in tomato plant it increased with lime applications and decreased with phosphorus applications. It was determined that total and water soluble oxalic acid contents, the ratio of water soluble oxalic acid to total, oxalic- acid and physiologically active oxalic acid amounts in red mature fruits were higher than the green fruits, and vegetative organs contained higher amounts of total and water soluble oxalic acid than f r u i t s. In sugar beet increasing applications of lime caused an increase in of calcium and potassium contents, and a decrease in nitrogen and phosphorus contents, but phosphorus applications resulted in an increase in nitrogen and phosphorus and a decrease in calcium and magnesium contents. In tomato plant, lime applications led to an increase in potassium and calcium, and a decrease in phosphorus and magnesium contents, and phosphorus applications increased phosphorus but decreased calcium, magnesium and potassium contents. In all organs of tomato plant nitrogen conlent decreased with low levels of lime and high levels of phosphorus, but increased with high levels of lime. The effects of increasing applications of lime to soil on physiologically active oxalic acid content in root organs of sugar beef and on vegetative yield of tomato plant, and also the effects of increasing applications of phosphorus on top and root yields, physiologically active oxalic acid and potassium content of sugar beet and on average fruit weight and the ratio of water soluble oxalic acid to total oxalic acid in red mature fruits of tomato plant were found statistically insignificant. KEY WORDS : Sugar beet, tomato, calcium and phosphorus applications, total and water soluble oxalic acids, calcium, phosphorus, nitrogen, potassium and magnesium contents.