Beyaz Pekin ördeklerinde çeşitli verim özellikleri
Some production characteristics of white Pekin duck
  1. Tez No: 27838
  2. Yazar: NEZİH OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜVEYDE AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu proje entansif şartlarda yetiştirilen Beyaz Pekin Ördeklerinde verimle ilgili özelliklerin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Ayrıca T.İ.G.E.M. işletmelerinde %40'lara kadar düşen kuluçka randımanını yükseltmek amacıyla temiz, kirli ve yıkanmış yumurtalarda depolama süresi ve spreylemenin etkisi incelenmiştir. Temiz, yıkanmış ve kirli yumurtalardaki kuluçka randımanı sırasıyla %69.38, %62 ve %54.9 olarak belirlen miştir. 0-7 gün depolanan yumurtalarda %69.49, 7-14 gün depolananlarda %56.7 randıman elde edilmiştir. Ayrıca kuluçta randımanını artırmak amacıyla spreylenen yumurtalarda %70, spreylenmeyenlerde %58.4 randıman elde-1 11 - edilmiştir. Yumurta sayılarının fazla olmamasının etkisiyle elde edilen sonuçlar arasındaki fark istatistiksel açıdan önemsiz bulunmuştur. Ancak 0-7 gün depolanarak spreyleme uygulandığı takdirde temiz yumurtalarda en yüksek randımanın alınabileceği açıkça görülmektedir. Besi performansını belirleyebilmek amacıyla, çıkan palazlar 8 hafta süreyle besiye alınmış, 0-3. haftalar arasında %20.38 ham protein ve 2832 kcal/kg ME iken ördek başlatma yemi, 4-8 hafta arasında %I7.3I ham protein ve e2836 kcal/kg ME içeren ördek büyütme yemi kullanılmıştır. 8. hafta sonunda 2.387'lik yemden yararlanma oranı ile ortalama 2433.34 gr. canlı ağırlık elde edilmiştir. Son aşamada kesime alınan ortalama 2480 gr kesim ağırlığına sahip palazlarda %65.32 randımanla 1620 gr karkas ağırlığı, 124 gr yürek+karaciğer ağırlığı ve 74 gr'lık taşlık ağırlığı elde edilmiştir. ANAHTAR KtfLİMSISR: Ördak yumurtası, ördek palazı, kuluçka randımanı, tee si performansı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to investigate some production characteristics of White Pekin ducks. Additionally this research study was carried out for improving hatchability of duck eggs which is arround 40% in government farms. For this purpose, hatchability results of hatching egges were compared for sprayed and non sprayed and cheon, washed and dirty eggs according to the legnth of storage (I-7 and 8-I4 days)... Hatchability results obtained from clean, washed with of desinfectant and dirty eggs were 69.38%, 62% and 54.9% and from egges sprayed with desinfectant and non sprayed were 70% and 58.4% and eggs hold for I-7 days and 8-I4 days were 69.49% and 56.7%. Hatchability differences were not significant statistically. However, spraying with desinfectant cleaning and washing of duck hatching eggs had.V- a positive effects on hatchability results. Andlhe shorter the storage period is the better the hatch. Additionally the other research was conducted in order to investigate the growth characteristics of White Pekin ducks in the rearing period. The ducklings were fead adlibitum with a starter ration (containing 20.38% crude protein and 2832 kcal/kg ME) from day-old to 3 weeks of age and grower ration (containing 17.31% crude protein and 2836 kcai/kg ME) from 4 weeks of age to 8 weeks of age. The average body weights of the Pekin ducks at 8 weeks of age were found 2433.34 gr with 2387 FCR. At the end of experiment, ducklings were slaughtered and average live weight, dressing yield, carcass weight, heart and liver weiht and gizzard weight were measured as 2480 g, 65.32%, 1620 g., 124 g and 74 g. respectively. KEY WORDS: Duck aggys, duckling, hatchability feed performance