Genel liselerde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin mesleki ve iletişimsel yeterlikleri
Professional and communication competencies of the English teachers working in public high schools
  1. Tez No: 278394
  2. Yazar: ÖMER FARUK CANTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, genel liselerde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin mesleki ve iletişimsel yeterlik algı düzeyi ve bu yeterlikleri kullanma düzeyinin bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Tarama modeline göre yürütülen bu çalışmada, genel liselerde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterliklerine ilişkin algılama düzeyleri ile iletişimsel yeterliklerine ilişkin algılama düzeylerine demografik değişkenlerinin etkileri araştırılmıştır.Araştırmanın evrenini, Ankara ili merkez ilçelerindeki genel liselerde 2007-2008 öğretim yılında görev yapan 404 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Örnekleme aşamasında her bir ilçe bir tabaka olarak kabul edilmiş ve 163 öğretmen tabakalı örnekleme yöntemine göre seçilmiştir.Araştırmada kullanılan veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Anket, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmaya katılan öğretmenlerin çeşitli değişkenlere ilişkin kişisel bilgileri; ikinci bölümde, öğretmenlerin İngilizce Alan Yeterlikleri ve İngilizce Öğretimi Yeterliklerine ve bu yeterlikleri Kullanabilme Düzeylerine ilişkin ifadelerin yanı sıra, öğretmenlerin İngilizce alan ve öğretim yeterliklerini performansa dönüştürememelerinde bireysel ve okulla ilgili engellerin neler olabileceğine ilişkin olarak öğretmenlerin kişisel görüşlerine yer verilen açık uçlu bir soru ve üçüncü bölümde öğretmenlerin iletişimsel yeterliklerine ilişkin ifadeler yer almıştır.Araştırma sonucunda, genel liselerde çalışan İngilizce öğretmenlerinin genel olarak mesleki yeterliklerinin kazanımına ve kullanabilmelerine ilişkin algılama düzeylerinin ?üst? düzeyinde olduğu bulunmuştur. Ayrıca, öğretmenlerin mesleki yeterliklerini kullanabilmeleri önündeki bireysel engellerden en önemli üç engelin sırasıyla ?Zamanımın yetmemesi; haftalık ders saatlerinin fazla olması?, ?Alan bilgisi konusunda yetersiz olmam? ve ?Pratik yapacak yeterli imkânı bulamamam? olduğu bulunmuştur. Diğer yandan, araştırmada, öğretmenlerin iletişimsel yeterlik algılama düzeylerinin ?üst? düzeyine yakın olduğu bulunmuştur. Ancak, araştırmaya katılan öğretmenlerin iletişimsel yeterliklerine ilişkin algılama düzeyleri mesleki yeterliklerine ilişkin algılama düzeylerinden düşüktür. Öğretmenlerin mesleki yeterlik algılama düzeylerinin cinsiyet, mezun oldukları bölüm, hizmet yılı ve hizmet içi eğitim etkinliklerine katılma durumuna göre farklılık göstermediği ancak eğitim düzeyine göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the level of perception of the English teachers working in general high schools concerning their professional and communication competencies and the level of using them and investigate their perceptions by certain variables. Being a survey, this study also seeks to find out the effect of demographic variables on the teachers? perception of their level of professional and communication competencies.The population of the study consisted of the 404 English teachers working in general high schools within provincial Ankara in the educational term 2007-2008. 163 English teachers was chosen for the sample from each district (stratum), using stratified sampling.The data were collected through an instrument developed by the present researcher. The instrument was of three parts. Part one included items about demographic information about the participants; part two had items about professional competencies concerning English language proficiency and instruction in the levels of acquisition and practice, as well as an open-ended item about the individual and organizational factor(s) hampering the actualization of the competencies; part three had items about the communication competencies.As a result of the study, it was found that the teachers had a ?high? level of perception as to their professional competencies in the levels of acquisition and practice. Further, the participants stated that the most important three drawbacks preventing them from using their competencies properly were ?lack of time / having too many classes a week,? ?insufficient knowledge of their subject matter,? and ?not having enough time for practice? respectively. On the other hand, it was found that the teachers had a level of perception very close to ?high? as to their communication competencies. However, it was discovered that the participants had a lower level of perception regarding their communication competencies than they had for their professional competencies. It was also ascertained that the level of perception concerning professional competencies did not vary according to gender, department of graduation, length of service, and participation in in-service training activities, while it varied according to education level.