Web temelli eğitim ortamlarında yansıtıcı soruların öğrencilerin biliş üstü becerilerine, başarılarına ve verimliliğine etkisi
The effects of reflective prompts in web-based educational environment on students' metacognitive skills, academic success, and efficiency
- Tez No: 278396
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı web temelli eğitim ortamlarında yer alan yansıtıcı soruların öğrencilerin biliş üstü becerilerine, akademik başarılarına ve verimliliklerine etkisini incelemektir. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni web temelli öğrenme ortamıdır. Web temelli öğrenme ortamı değişkeninin yansıtıcı soruların bulunması ve bulunmaması şeklinde iki alt düzeyi vardır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri ise öğrencilerin biliş üstü becerileri, akademik başarıları ve verimlilikleridir.Çalışma Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, 2007-2008 Bahar Döneminde Türkçe Öğretmenliği bölümünde 2.sınıfta okuyan ve Bilgisayara Giriş II dersini alan 63 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler; akademik başarı puanları, biliş üstü beceri puanları ve epistemolojik inanç puanları göz önünde bulundurularak deney ve kontrol gruplarına yansız olarak atanmışlardır. Öğrenme materyali olarak, ders kapsamında ?HTML dili kullanarak web tasarımı? ünitesine ilişkin görev temelli bir web ortamı geliştirilmiştir. Deney grubundaki öğrencilerin bulunduğu öğrenme ortamında öğrencilere, görevi nasıl gerçekleştireceklerini planlamaya yönelik ve görevi bitirdikten sonra değerlendirmeye yönelik yansıtıcı sorular yöneltilirken, kontrol grubundaki öğrencilere bu sorular sunulmamıştır.Dört hafta süren uygulama süreci sonrasında, kovaryans analiziyle (ANCOVA) elde edilen bulgulara göre, yansıtıcı soruların bulunduğu ortamda çalışan öğrencilerin biliş üstü beceri puanları ( =63,22) ile diğer ortamda ( =57,52) çalışan öğrencilerin biliş üstü beceri puanları arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir [F(1-60)=5.88. p.05]. Ayrıca, yapılan çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) sonuçları, öğrencilere sunulan dört farklı görev için deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin her üç verimlilik puanı arasında anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of reflective prompts in web-based educational environments on students? metacognitive skills, academic success, and efficiency. Pretest?posttest control group design was employed throughout the study. The independent variable of the study is the web-based learning environment. This variable has two sub-levels; the presence of reflective prompts and the absence thereof. The dependent variables in the study are the metacognitive skills, academic success, and the efficiency of students.The study is conducted with participation from 63 sophomore year students attending the Department of Turkish Language Teaching, Gazi University, during the 2007-2008 Spring Semester, enrolled in the Computer II class. The students are randomly assigned to control and experiment groups. A task-based web environment is developed as the learning material. In the learning environment used by experiment group, there are reflective prompts to orient students plan how to execute the task and evaluate their learning process after completing the task.According to the findings of the covariance analysis (ANCOVA), a significant difference determined between the metacognitive skill scores of the students in experiment group and the students in control group [F(1-60)=5.88. p.05]. The results of a multi-variable variance analysis (MANOVA) identify the lack of a significant difference between the efficiency scores for the four different tasks of students in two group.