Nanoteknoloji kavramlarına ilişkin rehber materyal geliştirilmesi
Development of resource materials related to nanotechnology concepts
- Tez No: 278398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ESER ELÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı, biyoloji, fizik, kimya ve matematik öğretmen adaylarının, nanoteknolojideki temel kavramları öğrenebilmeleri için rehber materyal geliştirmek ve bu rehber materyalin öğrenme düzeylerine etkisinin incelenmekle birlikte uygulama yapılan öğretmen adaylarının bilgisayar destekli eğitim materyali hakkındaki görüşlerini değerlendirmektir.Bu araştırmada Solomon'un dörtlü grup gerçek deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. İkisi deney ve ikisi kontrol olmak üzere 4 grupta uygulanmıştır. Veriler nanoteknoloji kavram testi (NKT) 27 maddeli çoktan seçmeli testi ve 5'li Likert tipi 20 maddeli materyal değerlendirme formu (MDF) ile toplanmıştır.Araştırma, 2009?2010 eğitim-öğretim yılında pilot ve asıl uygulama olmak üzere iki basamakta gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulama, Gazi Eğitim Fakültesi biyoloji, fizik, kimya ve matematik branşlarında 3. sınıf öğretmen adayları (N= 81) ile yürütülmüştür. Asıl uygulama ise Gazi Eğitim Fakültesi biyoloji, fizik, kimya ve matematik branşlarında 4. Sınıf öğretmen adayları (N= 79) ile yürütülmüştür. Deney gruplarına, araştırmacı tarafından geliştirilen rehber materyal uygulanmıştır ve materyal değerlendirme formu verilmiştir.Verilerin istatistiksel analizinde ANOVA ve student t_testi; materyal değerlendirme formu nicel verilerin analizinde frekans ve yüzdelikler kullanılmıştır.Sonuç olarak, bu bölümlerin nanoteknoloji konusunda ön bilgilerin eşit olduğu ve araştırmacı tarafından geliştirilen rehber materyalin kullanılması ile öğrenmenin gerçekleştiği tespit edilmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen rehber materyal, eğitim yazılım ilkelerine açısından yeterli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research isto develop resource materials on the basic concept of nanotechnology to be used by biology, physics, chemistry and mathematics teacher candidates and to evaluate their views about the training material in addition to examining the effecs of this material on learning levels.In this study, four groups of Solomon?s real experimental research design was used. It is applied to 4 groups, two of them are experimental groups and two control groups. The data were collected through nanotechnology concept test (NKT), a 27-items multiple-choice test and a 5-items Likert-type 20 materials evaluation form (MDF).Research was conducted in two steps, first as pilot application and then the actual implementation during the 2009-2010 academic year.The pilot study was carried out with the 3rd year (junior) teacher candidates of biology, physics, chemistry and mathematics departments in Gazi Education Faculty (N=81). Actual application was carried out with the 4th year teacher candidates of the same departments (N=79). The resource material developed by the researchers is applied to the experimental group together with material evaluations forms.In the analysis One-way ANOVA, Student t_testi, and Materials evaluation form quantitative analysis of the data frequency and percentages were calculated.In conclusion, prior knowledge of the teacher candidates of all science education departments on nanotechnology were found to be equivalent and learning was achieved by resource materials developed by researcher. The resource material developed was also found to be satisfactory to fulfill the principles of educational software.