Öğretim elemanlarının iş değerleri açısından örgütsel davranış modellerinin incelenmesi
The relationship between work values and organizational behaviour models of academic personel
- Tez No: 278413
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, öğretim elemanlarının iş değerleri ve örgütsel davranış modelleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Bu araştırmanın çalışma evrenini İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir devlet üniversitesi öğretim elemanları oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi, kümeleme örneklemede orantılı dağılım yöntemi ile seçilmiştir. Örnekleme, dört iş değeri boyutunu içeren ?İş Değerleri Ölçeği? ve beş örgütsel davranış boyutunu içeren ?Örgütsel Davranış Ölçeği? uygulanmıştır. Araştırmada öğretim elemanlarının iş değerlerine ve örgütsel davranış modellerine ilişkin algı düzeylerinin, cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, görev unvanları ve eğitim birimine göre farklılık olup olmadığı ile iş değerleri ve örgütsel davranış arasındaki ilişki araştırılmıştır. Alt problemlerde istenilen bilgiler doğrultusunda, iş değerleri ölçeğinin ve örgütsel davranış ölçeğinin cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, görev unvanları ve eğitim birimlerine göre algılar arasındaki farklılıkları bulmak için, t testi, ANOVA, Post-Hoc Scheffè testleri, Kruskal Wallis-H testi, Mann Whitney-U testi uygulanmıştır. İş değerleri ile örgütsel davranış modelleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson Çarpım Momentleri Korelasyon analizinden faydalanılmıştır.Araştırma sonucunda, öğretim elemanlarının iş değerlerine ilişkin algılarının cinsiyete göre toplamda ve alt boyutlarda farklılaşmadığı; yaş, mesleki kıdem, görev unvanı ve eğitim birimlerine göre toplamda ve alt boyutlarda farklılaştığı; örgütsel davranış modellerine ilişkin algılarının, cinsiyet, yaş ve mesleki kıdeme göre toplamda farklılaşmadığı, alt boyutlarda farklılaştığı; görev unvanı, eğitim birimlerine göre toplamda ve alt boyutlarda farklılaştığı; öğretim elemanlarının iş değerleri ile örgütsel davranış modelleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between work values and organizational behaviour of academic staffs. The sample of the study includes academic staffs of a public university in central anatolia region of Turkish Republic. In the research, proportional range method of stratified sampling was used. The scales used in the study are ?Work Value Scale? containing four sub-factors and ?Organizational Behaviour Scale containing five sub-factors.? This purpose of the study, firstly, to explore the academic staffs' level of sense dealing with work value and organizational behaviour considering the effect of gender, age, seniority, job degree and training unit; secondly, to investigate the relationship between work value and organizational behaviour. In order to explore the academic staffs' level of sense dealing with work value and organizational behaviour considering the effect of gender, age, seniority, job degree and training unit independent groups t-test, one way ANOVA, Post-Hoc Scheffè test, Kruskal Wallis-H test, Mann Whitney-U test were used. For investigating the relationship between work value and organizational behaviour of academic staffs, Pearson product moment correlation was used.The results of the study indicate that there were not significant differences about overall academic staffs' level of sense dealing with work value considering the effect of age, seniority, job degree and training unit except gender for both each factors of the scale. On the other hand, there were not significant differences about academic staffs' level of sense dealing with organizational behaviour considering the effect of gender, age, seniority in total but not for each factors. According to job degree and training unit, it showed differences for both each factors of the scale and in total. It was also found that there were significant relationship between work value and organizational behaviour of faculty members.