Serrmaye hareketleri ile artan Merkez Bankası rezervlerinin makroekonomik göstergelere etkileri
The effect if increasing Central Bank reserve with capital flows on macroeconomic indicator
  1. Tez No: 278447
  2. Yazar: NAGİHAN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN ÇAGLARIRMAK USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
1980li yılların başından itibaren, artan finansal küreselleşme tüm dünya ekonomilerini etkilemiştir. Finansal serbestleşme ile artan sermaye akımları Merkez Bankalarının Yabancı Döviz Rezervlerini artış eğilimine sokmuştur. Güçlü rezervler, bir yandan finansal şoklara karşı önemli bir istikrar aracı olarak görülürken, bir yandan da bu rezervlerin reel fiziksel yatırımlara ayrılabilecek kaynakları daralttığı düşünülmektedir.Bu çalışmada; finansal küreselleşme olgusu olumlu ve olumsuz yönleriyle incelenmiştir. 2000li yılların başından itibaren, Dünyada ve Türkiye'de sermaye hareketlerinin seyri ve ekonomik konjonktürdeki etkileri analiz edilmiştir. 2002 yılı sonrasında TCMB rezervlerinde yaşanan artışın makroekonomik göstergeler üzerine olan etkileri, yabancı döviz rezervi, para arzı, GSYİH ve enflasyon zaman serileri kullanılarak VAR modeli ile tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial globalization, beginning from early years of 1980s, has affected all of the world economies. Increasing capital flows with financial liberalization, has put an upward trend on the Foreign Currency Reserves of Central Banks. Strong reserves are, in one sense, perceived as a stable tool against financial crisis, but in other sense, they are considered as narrowing down the resources that could limit the real physical investments.In this paper, financial globalization is investigated in both positive and negative ways. Moreover, the progress of capital flows beginning from 2000s and their effects on economic conjuncture are analyzed. In this analysis, the impact of the increase in Central Bank reserves on macroeconomic indicators after the year 2002 is estimated with VAR model using foreign currency reserves, money supply, GDP and inflation time series.