Türkiye'de faaliyet gösteren vakıfların sosyal medya kullanımlarına yönelik bir içerik analizi
A content analysis about social media usage of charitable funds which activate in Turkey
- Tez No: 278446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUDE CANAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren vakıfların web sitelerini ve web 2.0 teknolojileri bağlamında değerlendirilen sosyal medya sitelerinden Facebook ve Twitter'deki profillerini halkla ilişkiler aracı olarak nasıl kullandıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır.Bu amaçla Türkiye'de faaliyet gösteren, bakanlar kurulu tarafından vergi muafiyeti tanınan 124 vakfın web siteleri, aynı zamanda bu vakıflara ait olduğu tespit edilen Facebook ve Twitter profilleri incelenmiştir.Araştırma sonucunda Türkiye'deki vakıfların halkla ilişkiler aracı olarak web sitelerini yeterince etkili kullanmadıkları, büyük bir çoğunluğunun var olan web sitelerinde web 2.0 teknolojilerinden faydalanmadıkları ve sosyal medya siteleri olarak kabul edilen Facebook ve Twitter'da az sayıda vakfın hesabının bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine how charitable funds utilize the websites and social media sites (Facebook and Twitter) which are accepted in the context of web 2.0 technologies as a public relations tool.124 web sites and their Facebook and Twitter profiles which belong to the charitable funds that are allowed not to pay taxes by the Turkish National Assembly cabinet were analysed to reach this aim.The results show that, most of the charitable funds in Turkey don?t use the web sites as a public relations tool enough and don?t utilize from the web 2.0 technologies in their presence web sites. Also a few numbers of charitable funds have Facebook and Twitter accounts which are accepted as social media sites.