2008 kriziyle başlayan süreçte işletmelerde kriz yönetimi ve kriz ile risk ilişkisi: Bir seramik işletmesinde uygulama
Crisis management in companies and relationship between crisis and risk during the period beginning with the 2008 crisis: An application in a ceramic company
- Tez No: 278458
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM OKTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Birçok işletmenin 2008 ekonomik kriziyle birlikte zorluklarla karşılaştığı bilinen bir gerçektir. Bununla birlikte, bazı işletmelerin krizlerden zarar almadan çıktıkları ve hatta krizin ortaya çıkardığı fırsatlardan yararlandıkları da bilinmektedir. Bütün bu gelişmeler, işletmelerin kriz ve risk uygulamalarının önemini arttırmıştır.Bu çalışmada, işletmelerin krizlere girmemeleri ya da krizlere girmeleri kaçınılmaz ise krizden en az zararla kurtulmaları amacıyla yapmaları gerekenler açıklanmaya çalışılmıştır. Bu nedenle, kriz kavramına ve kriz türlerine değinilmiş, kriz yönetimi kavramı açıklanmış ve işletmelerin krizlerden başarıyla çıkmaları için oluşturmaları gereken kriz yönetimi yapıları ve yapmaları gereken uygulamalar ele alınmıştır.Ayrıca işletmelerin, gerçekleştiğinde krizlere yol açabilecek risklere karşı önlem almaları için risk kavramını ve risk yönetimini bilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle çalışmada kriz ve risk ilişkisine değinilmiştir.Kriz yönetimi ve kriz ile risk ilişkisi kapsamında, 2008 krizinden başarıyla çıkan,seramik sektöründeki bir işletmedeki uygulamalar ve uygulamaların etkinliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a known fact that many companies faced with difficulties beginning with the economic crisis of 2008. Nonetheless, it is also known that some companies overcame the crisis without any loss. Moreover, they benefited from the opportunities that the crisis revealed. All of these increased the importance of the crisis and risk management applications of the companies.In this thesis, the precautions that are necessary for preventing the companies from crisis or decreasing the losses if the crisis is not avoidable have been explained. Therefore, the concept of crisis and the types of crises have been described, concept of crisis management has been presented and the structures that are to be established and the applications that are to be applied for overcoming the crises have been described.In the context of crisis management and the relationship between risk and crisis, the applications and the resulting effectiveness of a company has been analyzed which has overcome the 2008 crisis successfully.