Uzaktan eğitimde IPTV'nin kullanılabilirliğine ilişkin bir delphi çalışması
The usability of IPTV in distance education: A delphi study
- Tez No: 278457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. T. VOLKAN YÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, 21. Yüzyılın teknolojisi olarak adlandırılan IPTV'nin uzaktan eğitimde kullanılabilirliği ile ilgili uzaktan eğitim ve IPTV uzmanlarının görüşünü alarak öngörü oluşturmayı amaçlayan nitel yapılandırılmış bir Delphi çalışmasıdır. Araştırmada iletişim kuramlarından İletişim Ortamları Zenginliği Kuramı ve öğrenme kuramlarından Sosyal Yapısalcı Öğrenme Kuramı'nın ilkeleri çapraz tablo yöntemiyle eşleştirilmiştir. Çapraz tablo aracılığı ile bu iki kuramın ortak ilkeleri belirlenerek, bu ilkelere göre yarı yapılandırılmış açık uçlu anket soruları gönüllülük esasıyla araştırmaya katılmış Amerika'dan 1, Fransa'dan 1 ve Türkiye'den 2 uzman olmak üzere toplam 4 uzmana elektronik posta yoluyla gönderilmiştir.İki oturumdan oluşan Delphi çalışmasının ilk oturumundaki 35 açık uçlu sorudan çıkartılan 182 ana temanın triangulation sistemi ile analizi yapılarak 35 soruluk nicel tabanlı ölçme aracı hazırlanmıştır. Sonuçlarda gerekli düzenlemeler yapıldığı takdirde IPTV'nin uzaktan eğitimde kullanılabilirliğine ilişkin olumlu yönde bir öngörüyü ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to create a forecast about the usability of IPTV in distance education, by receiving the opinions of the distance education and IPTV experts. It was structured as a qualitative delphi study. For this study, a matrix was created relevant Media Richness and Social Constructivism Learning theories. The shared principals of these two theories were specified with this matrix and the survey questions were constituted according to these principals. The survey was send to four experts from USA, France, and Turkey.The delphi study was been two seance. In the first seance there were 35 open ended questions. For the second seance, the researcher created 35 quantitative survey questions by analyzing 185 main theme of the open ended survey's answers with the triangulation system.The conclusion of the research is that; if the necessary configurations will realize, IPTV can use as an effective learning media in the distance education.