-(A/I)r biçimbiriminin betimlenmesinde kuram ve yabancılara öğretilmesinde yöntem sorunları
The theoretical problems in defining and methodological problems in teaching of -(A/I)r morpheme to foreigners
  1. Tez No: 278473
  2. Yazar: HALİL GÜÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT AKASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  6. Anahtar Kelimeler: (A/I)r biçimbirimi, zaman-kip-görünüş, yabancı dil öğretimi, (A/I)r morpheme, tense-mood-aspect, foreign language teaching
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
-(A/I)r biçimbirimi üzerine yapılan bu çalışmanın temelde iki boyutu bulunmaktadır. İlk olarak -(A/I)r'ın geleneksel dilbilgisi ve dilbilimsel çalışmalardaki yapısal ve işlevsel özellikleri açıklanmaktadır. Bu çalışmalarda saptanan kuramsal sorunlar belirlendikten sonra -(A/I)r'ın fiilcil ek olarak kullanıldığı farklı metin türleri ve anlamsal değerler zaman-kip-görünüş kavramları açısından incelenerek geleneksel dilbilgisi ve dilbilimsel çalışmalarda değinilmeyen anlamsal özellikler belirlenip kuramsal betimleme boyutunda sorunlar belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci boyutunda yapılan betimleme çalışmasına bağlı olarak yabancı dil olarak Türkçe öğretim sürecinde -(A/I)r biçimbiriminin işlevlerinin nasıl öğretildiği incelenmiş ve bu alandaki sorunlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which focuses on -(A/I)r morpheme has two dimensions. First of all, the structural and functional features of -(A/I)r are explained in terms of traditional grammar and linguistic studies. After theoretical problems are determined in these studies, the different text types and semantical values in which -(A/I)r is used as a suffix after the verbs are examined according to tense-mood-aspect in order to define semantical features which are not pointed out in tradional grammar and linguistic studies. And according to these studies the therotical problems are determined. In the second dimension of this study it is examined how functions of -(A/I)r morpheme are taught in the process of teaching Turkish as a foreign language depending on description study. And the problems of teaching are found out.