Farklı azotlu gübre seviyelerinin izmir-85 ve kaklıç-88 ekmeklik buğday çeşitlerinin verim ve verim öğeleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 27850
  2. Yazar: NURAY KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS KOVANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Farklı azotlu gübre dozlarının İzmir-85 ve Kaklıç-88 ekmeklik buğday çeşitlerinde verim ve bazı verim öğeleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılan bu araştırmada azot dozları 0,5,10,15,20, 25 kg/da olarak altı farklı seviyede kullanılmıştır. Tesadüf blokları deneme deseninde dört tekerrürlü uygulanan araştırma; Beydere ve Menemen lokasyonlarında 1990-1991 yıllarında iki yıl olmak üzere yürütülmüştür. Araştırmada üzerinde çalışılan karakterler: Dane verimi, metrekaredeki başak sayısı, 1000 dane ağırlığı, başakta dane sayısı ve bitki boyudur. Denemeler, genel olarak incelendiğinde, azot dozu arttıkça dane verimininde artığı belirlenmiştir. Ancak İzmir-85 çeşidinde 15 kgN/da ve Kaklıç-88 çeşidinde 20 kgN/da azot dozlarından sonra dane veriminde azalma görülmüştür. İzmir-85 ve Kaklıç-88 ekmeklik buğday çeşitlerinde uygulanan azot dozları ile ortalama dane verimleri arasındaki ilişki yapılan regresyon analizinde önemli bulunmuştur. Bu ilişki; İzmir-85 çeşidi için Y= 645.798+1 1. 187x - 0.354x2 Kaklıç-88 çeşidi için Y= 612. 266+18. 632x - 0.544x olarak belirlenmiştir. Bu fonksiyonlardan yararlanarak İzmir-85 çeşidinde 15.8 kg/da azot dozu uygulaması 734.2 kg/da; Kaklıç-88 çeşidinde ise 17.12 kg/da azot dozu uygulaması ile 771.8 kg/da maksimum buğday ürünü sağlanmıştır. 1992 yılı gübre ve ürün fiyatları ile yapılan ekonomik analizler sonucunda ekonomik optimum noktalar İzmir-85 çeşidinde 13.43 kg/da azot-; Kaklıç-88 çeşidinde ise 15.58 kg/da azot kullanımında oluşmuş ve sırasıyla 732.2 kg/da; 770.5 kg/da optimum verim sağlanmıştır.-81- Her iki çeşitte yer ve yıllar dane verimine önemli etkide bulunmamıştır. Azot dozları, incelenen metrekaredeki başak sayısı karakteri üzerine her iki çeşitte de önemli farklılıklar yaratmıştır. Yıl her iki çeşitte önemli olurken; yer etkisi İzmir-85 çeşidinde önemsiz, Kaklıç-88 çeşidinde ise önemli bulunmuştur. Başakta dane sayısı özelliğine azot dozlarının etkisi İzmir-85 çeşidinde önemli, Kaklıç-88 çeşidinde önemsiz olarak saptanmıştır. İzmir-85 çeşidinde bu özellik için yer etkisi gözlenmezken; Kaklıç-88' de bu etki önemli bulunmuştur. Ayrıca her iki çeşitte yıl etkisi önemli çıkmıştır. Araştırmada bindane ağırlığı özelliğine azot dozlarının etki etmediği saptanırken; İzmir-85 çeşidinde yer etkisinin önemsiz olduğu, Kaklıç-88 çeşidinde ise İzmir-85 çeşidinden ayrıcalıklı olarak bu etkinin önemli bir farklılık yaratığı belirlenmiştir. Bitki boyu özelliğine farklı azot dozlarının etkisi İzmir-85 çeşidinde önemsiz; Kaklıç-88 çeşidinde ise önemli olarak belirlenmiş tir. İzmir-85 de yer, Kaklıç-88 de ise yer ve yılların etkili olduğu saptanmıştır. Deneme alanlarından ekim zamanı, üst gübreleme zamanı, süt olum ve hasat zamanı dört farklı derinlikten (0-30cm, 30-60cm, 60-90cm ve 90-120cm) alınan toprak örneklerinde amonyum azotu (ppm) nitrat azotu (ppm) ve amonyum+nitrat azotu (ppm) miktarları saptanmış ve bu miktarlar ile buğday dane verimi arasındaki ilişki korelasyon yöntemleriyle analiz edilmiştir.-82- Bulgular, İzmir-85 ve Kaklıç-88 ekmeklik buğday çeşitlerinde ekimden hemen önce topraktaki nitrat azotu ile dane verimi arasında oldukça yüksek bir ilişki olduğunu göstermiştir. Buğday tarımında gübre dozu önerisinde bulunmak amacıyla minimum 60cm toprak derinliğinden örnek alınması, alman örnekte NO3 -N formunda azotun belirlenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-83- This study was carried out to examine the effects of various nitrogen rates (0,5,10,15,20, and 25 kgN/da) on the grain yield and some other characteristics of two common wheat cultivars, namely Izmir-85 and Kaklıç-88. The trials were conducted in a randomized complete block design with four replications at two locations (Beydere and Menemen) for two years (1990 and 1991). The following characteristics were measured in the study reported herein: Grain yield, number of spikes per square meter, kernel per spike, 1000 kernel weight, plant height. Results, in general, showed that increasing nitrogen doses were increased the grain yield. However, decrease were detected with cv İzmir-85 after the rate of 15 kgN/da and with cv Kaklıç-88 after 20 kgN/da. The relationship between the nitrogen rates applied and the grain yield was estimated applying regression analyses as follows : Y= 645.798 + 11.187x - 0.354 x2 for cv Izmir85 Y= 612.266 + 18.632x - 0.544 x2 for cv Kaklıç-88 By means of these equations maximum yield were determined as 734.2kg/da with cv tzmir-85 from the application of 15.8 kgN/da and 771.8 kg/da for cv Kaklıç-88 with 17.12 kgN/da. According to the economical analyses depending on the price of fertilizer and the product for the year of 1992, economical optimum limit was found to be 13,43 kgN/da (732.2 kg/da) and 15.58 kgN/da (770.5 kg/da) for the cultivars of lzmir-85 and Kaklıç-88, respectively.-84- The effect of years and locations on grain yield were not significant for both cultivars studied. Significant differences were found for both cultivars among nitrogen levels for the number of spikes per square meter. While years were found to be important for both cultivars the effect of years was detected as unimportant for ev izmir-85 and as crucial for cv Kaklıç-88. The effects of various nitrogen levels applied on the number of kernels per spike were significant for cv izmir-85 and not significant for cv Kaklıç-88. Although there was no location effect for this trait with cv lzmir-85, the same effect was important for cv Kaklıç-88. Besides, year effect was significant for both cultivars. Significant differences were not detected among nitrogen levels for 1000 kernel weight. However, the effect of location were significant for cv Kaklıç-88 but the same effect was found to be unimportant with lzmir-85. The effects of various nitrogen levels applied on plant height were not statistically important with cv izmir-85 but important with cv Kaklıç-88. Besides, location effect and both location and year effects were significant with cvs izmir-85, and Kaklıç-88 respecti vely. In the study, the amounts of ammonium nitrogen, nitrate nitrogen, and ammonium+nitrate nitrogen as ppm were also measured in various soil depths (0-30cm, 30-60cm, 60-90cm, and 90- 120cm) at the time of seeding, top-dressing, milk stage, and harvest and relationship between these values and grain yield was analysed by means of correlation methods. The result showed that there was a very-85- good significant correlation between the amount of nitrate nitrogen exist in the soil prier to sowing and the grain yield. Depending on the result it could be concluded that soil samples in which nitrogen content to be seeked for in nitrate nitrogen should be taken at least 60cm in depth for fertilizer recommendation -in wheat production.