Çileklerde kök gelişiminin seyri ve buna etki eden bazı faktörler üzerinde araştırmalar
- Tez No: 27851
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ABSTRAKT Deneme, 1991 yılında Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi bahçe ve laboratuvarlarmda yapılmıştır. Yalova- 110, Pocahon tas ve Tioga çilek çeşitleri kullanılmıştır. Materyal olarak ana bitkilerde oluşan stolonların ikinci boğumlarında meydana gelen ilk yavru bitkicikler köksüz iken kullanılmıştır. Deneme Tesadüf Parselleri Deneme Desenine göre kurulmuştur. 29 Temmuz“da direne edilmiş kaplarda bir kısım kum: bir kısım bahçe toprağı: bir kısım yanmış çiftlik gübresi karışımından oluşan ortama dikim yapılmıştır. Yaklaşık iki hafta aralıklarla 26 Kas im ”a kadar sökümler yapılarak kök gelişiminin seyri izlenmiştir. Deneme boyunca kök yaş af ir ligi, kök kuru ağırlığı, primer kök sayısı, kök demeti uzunluğu, bitki yaş ağırlığı, uzun saplı yaprak sayısı ve uzunluğu, kısa saplı yaprak sayısı ve uzunluğu gibi özellikler incelenmiştir. İncelenen özelliklerdeki değişmeler çeşitlerde paraleldir. Ancak kantitatif değerler çeşitlere bağlı olarak değişmektedir. Maksimum ve minimum değerler arasındaki fark en az Yalova- 110 çeşidinde iken en fazla fark Pocahontas çeşidindedir. 30 Eylül (IV) ve 30 Ekim (VI) tarihli sökümlerde incelenen özelliklerdeki düşüş her üç çeşitte de ortaktır. Kök kuru ağırlığı ile kök yaş ağırlığı arasındaki oran çeşit ortalamalarına göre Pocahontas ve Tioga“da 1/6, Yalova- 110 ”da 1/5 "tir. iyi bir fide için kök kuru ağırlığının en yüksek olduğu dönemde yapılan sökümler o fidenin pişkin fide olarak kabul edilmesi için yeterlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The experiment was made in the garden and laboratories of Aegean University in 1991. Yalova- 110, Pocahontas and Tioga strawberry cultivars were used. Young plant lets which developed from the second node of stolons were used as materials. The experiment was established as a fully ran domised design. The planting was made on 29 July in pots containing sand, soil and farm manure at a ratio of 1:1:1. The plants were pulled out every two weeks to check the root development until 26 November. The root fresh weight, the root dry weight, number of primary roots, the length of root bunch, plant fresh weight, number and length of leaves with long stalk, number and length of leaves with short stalk were checked during the expriment. The variations of the characteristics which were inves tigated were similar in cultivars but qualitative values changed according to the cultivars. The difference between the maximum and minimum values was the least in Yalova- 110 and the highest in Pocahontas. The fourth (30 September) and the sixth (30 October) pull outs gave similar reductions in the characteristics investigated. The ratio of the root dry weight to the root fresh weight was 1/6 for Pocahontas and Tioga, 1/5 for Yalova- 110. The seedlings which were pulled out when the root dry weight was the highest, could satisfactorialy be accepted as hardy. vi