Molla Hüsrev'in delâlet anlayışı ve fürû'a yansımaları
Molla Husrev?s account of signification and it?s reflexions in the Islamic Law
- Tez No: 278503
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tez, Giriş (`İçerik ve Yöntem', `Molla Hüsrev'in Hayatı', `Molla Hüsrev'in Eserleri'), iki bölüm (Birinci Bölüm: `Molla Hüsrev'e Göre İçerik ve Kapsamı Bakımından Delâlet Kavramı', İkinci Bölüm: `Manaya Vâkıf Olmanın Yolları Bakımından Lafzın Kısımlarına Molla Hüsrev'in Yaklaşımı'), Sonuç ve Bibliyografya'dan oluşmaktadır.Tezde geç dönem Hanefî İslâm Hukukçularından Molla Hüsrev'in delâlet anlayışı ele alınmıştır. Delâletin mahiyeti ve çeşitleri hakkında Molla Hüsrev'in özgün yaklaşımı incelenmiş ve bu yaklaşımın fer'î meselelerdeki yansımaları gözlemlenmiştir. Konunun, Molla Hüsrev'in fıkıh usûlü eseri olan ?Mir'âtu'l-Usûl? bağlamında ele alındığı tezimiz neticesinde, fıkıh usûlü ilmindeki delâlet konusunun önceki kaynaklara göre Molla Hüsrev tarafından daha sistemli bir yapıya kavuşturulduğu görülmüştür.Tezin Birinci Bölümü'nde içerik ve kapsamı bakımından delâlet kavramına Molla Hüsrev'in yaklaşımı ele alınmıştır. Molla Hüsrev'in delâlet kavramını sadece fıkıh usûlü bakımından değil; mantık ve beyân ilimleri bakımından da ele aldığı görülmüştür. Tezin İkinci Bölümü'nde ise, Birinci Bölüm'de ele alınan delâlet kavramına dair özelliklerin Molla Hüsrev tarafından fıkıh usûlü ilminde nasıl uygulandığı incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde delâlet anlayışının fer'î meselelere yansımaları da ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis comprises an introduction (`Content and Method?, `Molla Husrev?s Life?, `Molla Husrev?s Works?), two chapters (I. The Notion of Signification in Molla Husrev?s Understanding, II. Molla Husrev?s Approach to The Classification of Utterance in Respect to The Ways of Understanding), a conclusion and a bibliography.The thesis surveys Molla Husrev?s account of signification who is the one of late Hanafite Islamic Jurists. During the thesis, Molla Husrev?s approach to the definition of signification and it?s classification is analyzed and also the effect of this approach is observed in the Islamic Law. The thesis is based on ?Mir?âtu?l-Usûl? which is the Islamic Jurisprudence book of Molla Husrev. The thesis represents that Molla Husrev made a quite consistent form with regard to the signification.In the First Chapter, the notion of signification is studied on account of Molla Husrev in both contend and extend forms. He approached to the notion of signification not just in the Islamic Jurisprudence; but also in the other sciences like logic and expression (bayân).In the Second Chapter, properties of the notion of signification which is studied in the First Chapter is researched in the way of Hanafite Islamic Jurisprudence. This chapter also consists of the practical conclusions of Molla Husrev?s account in the Islamic Law.