İlköğretim ikinci kademe öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarının belirlenmesi (Muğla il örneği)
Determining the attitude of secondary school students towards physical education and sport lesson
- Tez No: 278525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı; Muğla ili İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarının belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini Muğla ili ve Fethiye ilçesindeki ilköğretim ikinci kademe öğrencileri oluştururken; örneklem grubunu ise aralarından rastgele yöntemle seçilmiş 8 ilköğretim okulundaki 6,7. ve 8. sınıfta öğrenim gören 232'si erkek 226'sı kız olmak üzere toplam 458 gönüllü öğrenci oluşturmuştur.Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde demografik özellikler, ikinci bölümünde ise Demirhan ve Altay (2001)'ın revize ettiği, beden eğitimi ve spor tutum ölçeği (BESTÖ) yer almıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS (16) istatistik programı kullanılmış ve anlamlılık düzeyi (p0.05). İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin annelerinin eğitim durumlarına göre tutumları incelendiğinde tek yönlü varyans analizine göre anlamlı bir fark gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the attitude of secondary school students in Muğla towards Physical Education and Sports lessons.While secondary school students in Fethiye and Muğla from the scope of this research, 458 volunteer secondary school students (232 of whom are male and 226 of whom are female) who were selected randomly from 8 secondary schools from the 6th, 7th and 8th grade classes form the sample of the research.Survey method was used collect data. Demographic features are covered in the first part of the survey while the scale of physical education and attitude which Demirhan and Altay (2001) revised in the second part.