Ortaokul öğrencileri ve ebeveynlerinin beden eğitimi spor dersine karşı tutumların incelenmesi(Kars ili örneği)
Examining the attitudes of secondary school students and their parents towards physical education sports lesson (Kars province example)
- Tez No: 800647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanlığın var olduğu süreçten itibaren eğitim süreçleri içerisinde kişilerin hem ruhen hem bedenen gelişimleri devam etmiş ve gelişen toplum şartlarına bağlı olarak beden eğitimi dersi de insan hayatında önemli bir yer edinmiştir. Çalışmanın amacı Kars merkez ortaokullarında öğrenim gören öğrencilerin ve ebeveynlerinin beden eğitimi dersine karşı tutumlarının incelenmesidir. Araştırmanın evrenini ; 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kars ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda öğrenim gören öğrenciler ile ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise bu evreni temsilen kolay ulaşılabilir örnekleme yolu ile 4 okul belirlenmiş (Kasım Kurşunoğlu Ortaokulu, 30 Ekim Toki Ortaokulu, Ziya Gökalp Ortaokulu ve Kars ŞAİKO yatılı Ortaokulu) ve bu okullarda örneklemin tespitinde Karasar (2010)'un belirttiği gibi“evrendeki tüm elemanların eşit seçilme şansına sahip olunan”oransız eleman örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında belirlenen bu yöntemle elde edilen çalışma grubuna bu 4 ortaokulda tesadüfi gönüllü katılan 612 öğrenci ve 612 ebeveyni olmak üzere toplam 1224 kişi katılmıştır. Bu çalışma nicel bir çalışma olup araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan ölçek kullanılmıştır. Ölçeğin birinci bölümünde araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, ikinci bölümünde Kır (2012) tarafından geliştirilen“İlköğretim İkinci Kademe Öğrencilerinin Beden Eğitimi Dersine İlişkin Tutum Ölçeği”, üçüncü bölümünde ise Öncü ve Güven (2011) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi Dersine Yönelik Ana-Baba Tutum Ölçeği”sorularından oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan anketlerde 5'li likert ölçek tipi kullanılmıştır ve üç alt boyuttan (ders saati, derse ilgi, öğretmene karşı tutum) oluşmuştur. Elde edilen verilerin ilk olarak betimleyici frekans ve yüzde dağılımları çıkarılmış, bu işlemin ardından ölçeklerin puan ortalamaları için, X, Ss değerleri tablolar halinde sunulmuştur. İkinci aşamada kullanılacak istatistiki testlerin belirlenebilmesi için normallik sınaması yapılmıştır. İkili karşılaştırmalar için bağımsız grup t-Testi ve çoklu karşılaştırmalar için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda anlamlı farkın çıktığı durumlarda bu farkın hangi gruplar arasından kaynaklandığını belirlemek için post-hoc LSD ve post-hoc Tumhane's T2 testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the existence of humanity, both the spiritual and physical development of people has continued within the education processes, and depending on the developing social conditions, the physical education lesson has gained an important place in human life. The aim of the study is to examine the attitudes of students and their parents towards physical education lesson in Kars Center secondary schools. The universe of the research; It consists of parents and students studying in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the province of Kars in the 2021-2022 academic year. As for the sample group of the research, 4 schools were determined by means of easily accessible sampling to represent this universe (Kasım Kurşunoğlu Secondary School, 30 Ekim Toki Secondary School, Ziya Gökalp Secondary School and Kars ŞAİKO Pension Secondary School) and as Karasar (2010) stated,“all the The disproportionate element sampling method was used, in which the elements have an equal chance of being selected. A total of 1224 people, including 612 students and 612 parents, who randomly participated in these 4 secondary schools, participated in the study group obtained by this method determined within the scope of the research. This study is a quantitative study and a descriptive survey model was used in the research. A three-part scale was used as a data collection tool. In the first part of the scale, ”Personal Information Form“ was created by the researcher, in the second part, ”Attitude Scale of Secondary Education Second Level Students towards Physical Education Lesson“ developed by Kır (2012), and in the third part, ”Mainstream towards Physical Education Lesson“ developed by Öncü and Güven (2011). -Parent Attitude Scale”consists of questions. A 5-point Likert scale type was used in the questionnaires used in the research and consisted of three sub-dimensions (class hours, interest in the lesson, attitude towards the teacher). First, the descriptive frequency and percentage distributions of the obtained data were extracted, and after this process, the X, Ss values for the mean score of the scales were presented in tables. In order to determine the statistical tests to be used in the second stage, the normality test was performed. Independent group t-Test was used for pairwise comparisons and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for multiple comparisons. In cases where there was a significant difference in multiple comparisons, post-hoc LSD and post-hoc Tumhane's T2 test were applied to determine which groups caused this difference.