Değer hisselerinden büyüme hisselerine geçişte rol oynayan önemli finansal faktörlerin çok değişkenli istatistik yöntemlerle belirlenmesi: İMKB'de bir uygulama
Determination of principal financial factors affecting transition from value to growth stocks via multivariate statistical methods: An ISE-application
  1. Tez No: 278526
  2. Yazar: DENİZ HATİCE DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SAİT ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Değer hisseleri ile büyüme hisseleri arasındaki ayrımı sağlayan faktörlerin incelendiği bu çalışmanın amacı, İMKB-100 Ulusal Endeksi'nde işlem gören (finansal işletmeler ve süreklilik arz etmeyen işletmeler hariç) 64 işletmenin değer hisselerinden büyüme hisselerine geçişinde rol oynayan önemli finansal faktörlerin belirlenmesidir. Bu amaçla finans literatüründe yer alan birçok çalışma incelenerek, işletmeler Piyasa Değeri/ Defter Değeri (PD/DD) oranına göre değer ve büyüme hisseleri olarak sınıflandırılmış, değer hisselerinden büyüme hisselerine geçişte rol oynayan en önemli faktörlerin belirlenmesi amacıyla likidite, kaldıraç, verimlilik, yatırım, karlılık, risk ve büyüklük oranları kullanılmıştır.İMKB'nin resmi internet sayfasından elde edilen yıllık mali tablolar kullanılarak 2003-2008 dönemlerine ait veriler, çok değişkenli istatistik yöntemlerden uygun olan diskriminant analizi, lojistik regresyon analizi ve karar ağacı algoritmalarından Classification and Regression Trees (CRT) algoritması ile analiz edilmiştir.Genel doğru sınıflandırma ölçütüne göre CRT modeli, lojistik regresyon ve diskriminant analizi modellerine ve lojistik regresyon modeli de diskriminant analizi modeline göre daha üstün sonuçlar vermiştir. Değer hisselerinden büyüme hisselerine geçişte rol oynayan önemli finansal faktörler BY2, VK4, KR2, YT4, KD1, RS1 ve BY3 değişkenleri olmuştur. Çalışma sonucunda geliştirilen modeller yatırımcılara yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study -interrogating the best distinctive factors between value and growth stocks- is to determine the principal financial factors affecting the transition of 64 of ISE-100 listed companies? (excluding financial and intermittent ones) from value to growth stocks. Throughout this aim, as related with the literature, companies? stocks have been classified as value and growth stocks according to their market-to-book values, and a data-set consisting of financial ratios related with their liquidity, leverage, productivity, investment capability, profitability, riskiness and size have been used in the analyses.The data-set has been gathered from annually financial statements of the above-mentioned ISE-listed companies for the period of 2003-2008. These statements have been obtained from ISE official web site. Then, this data-set has been analyzed via related multivariate statistical methods such as discriminant and logistic regression analyses, and also via one of the decision tree algorithms, that is CRT (Classification and Regression Trees).According to general correct classification ratio, the CRT Model is found out to be superior to logistic regression analysis model and discriminant analysis model; and also logistic regression model is found out to be superior to discriminant analysis model. Another empirical finding of the study is that the most principal financial factors in transition from value to growth stocks are BY2, VK4, KR2, YT4, KD1, RS1 and BY3, respectively. Models developed for this study is thought to be useful for the investors.