İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin Beden Eğitimi ve Spor dersine ilişkin tutumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of primary school second stage students' attitudes towards Physical Education and Sports lessons in terms of different variables
  1. Tez No: 848713
  2. Yazar: FATMA SALİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULVAHİT DOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: İlköğretim İkinci Kademe Öğrencilerinin Beden Eğitimi ve Spor Dersine İlişkin Tutumlarının Farklı Değişkenler Açısından İncelenmesidir. Yöntem: Araştırmanın evreni, 2023-2024 yılında Rize ilinde Milli Eğitime Bağlı Okullarda öğrenim gören II. Kademe öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini 317 kadın ve 301 erkek olmak üzere toplam 618 katılımcı oluşturmaktadır. Kır (2012) tarafından geliştirilen İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan genel tarama modelleri içerisinde yer alan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde“bağımsız örneklemler t-testi”ve“tek yönlü varyans analizi”testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To Examine the Attitudes of Second Stage Primary School Students Towards Physical Education and Sports Lessons in Terms of Different Variables. Method: The population of the research consists of 2023-2024 II. It consists of level students. The sample consists of a total of 618 participants, 317 women and 301 men. The attitude scale of secondary school students towards physical education and sports lessons, developed by Kır (2012), was used. In the research, the relational scanning model, which is one of the general scanning models and one of the quantitative research methods, was used. In the analysis of the data,“independent samples t-test”and“one-way analysis of variance”tests were performed.