İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersinde hazırladıkları performans görevleri hakkındaki görüşleri
4th and 5th grade students? point of view about their own performance tasks in the lesson social studies.
  1. Tez No: 278527
  2. Yazar: SADETTİN ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı; İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersinde hazırladıkları performans görevlerine ilişkin öğrenci görüşlerini ve bu görüşlerin, öğrencilerin çeşitli özelliklerine göre değişip değişmediğini tespit etmektir.Araştırmada betimsel araştırma yöntemlerinden Alan Taraması yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla ?Performans Görevlerine İlişkin Öğrenci Görüşleri Anketi? ve ?Performans Görevi Hazırlama Sürecinde Öğrencilerin Karşılaştıkları Sorunları Belirleme Anketi? geliştirilmiştir. Verileri toplamak üzere evren ve örneklem belirlenmiştir. Araştırma evrenini Zonguldak İli Karadeniz Ereğli İlçesindeki ilköğretim okullarında öğrenim gören 4. ve 5. sınıf öğrencileri; örneklemini ise yine aynı ilçe sınırlarında yer alan ilköğretim okulunda öğrenim gören 1006, 4. ve 5. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Örneklemden elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve manova testleri kullanılmıştır.Araştırma sonunda, Öğrencilerin genelinin performans görevleri hakkında olumlu görüşlere sahip oldukları; köy okullarında okuyan öğrencilerin, merkez okullarında okuyan öğrencilere oranla performans görevi hazırlama sürecinde kendilerini daha aktif hissettikleri; merkez okullarda okuyan öğrencilerin, köy okullarında okuyan öğrencilere göre daha az problemle karşılaştıklarını; 5. sınıf öğrencilerinin, 4. sınıf öğrencilerine göre görevden edindikleri bilgileri günlük hayat içerisinde daha fazla kullanabildiklerini düşündükleri; 5. sınıf öğrencilerinin 4. sınıf öğrencilerine göre görevin her aşamasında daha etkin katılım sağladıkları; 5. sınıf öğrencilerinin, 4. sınıf öğrencilerine göre daha az zorlukla karşılaştıkları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to state 4th and 5th grade students? point of view about their own performance tasks in the lesson social studies and to understand whether their point of view change according. To their different characteristics on or not.In this study, survey was used from the techniques of descriptive research. For collecting data a survey which is called ?Students? Point of View About the Proccess of Performance Evaluation? that has 5 dimension and 19 items and a survey which is called ?Determinetion of Problems Encountred During the Process of Preparing Performance Tasks? that has 13 items were improved.In order to collect data, universe and sample were stated. Research universe is 4th and 5th grade primary school students who are from Ereğli, Zonguldak and sample total 1006 4th and 5th grade students who are educated in 9 different primary schools in some region. Four of schools are in villages, other four are in the city centre, and the other one is a privare school. While analysing the data that was gained from sample descriptive statistics ( frequency, percentege and arithmetic average) manova, anova and Tukey HSD tests were used.End of the study, average performance of the students have positive opinions about the tasks; the preperation process, students educated in villages comperatively feel themselves more active than the student educated in the centre; students educated in the centre encounter with less problems than students educated in the villages; 5th grade students think that they could use the information in daily life more than 4th grade students; In comparison with 4th and 5th grade students participate actively at the every step of performance task; 5th grade students encounter with less problems ın comparison with 4th grade students