Farklı formatlardaki içeriklerin internet tabanlı öğretimde kullanımının öğrencilerin İngilizce kelime öğrenmesi üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of using multiple content forms in web-based instruction on students? English vocabulary learning
  1. Tez No: 278532
  2. Yazar: DİNÇER BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bilgisayar ve internet tabanlı İngilizce öğretimi alanında heyecan verici ve ciddi bir gelişim gözlenmektedir. Öğrenme ve öğretimi daha verimli hale getirmek için en etkin yöntemleri belirlenmesi gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı farklı formatlardaki içeriklerin internet tabanlı öğretimde kullanımının öğrencilerin İngilizce kelime öğrenmesi üzerine etkilerinin araştırmaktır.Çalışma, 2009?2010 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin Batı Karadeniz bölgesindeki bir devlet üniversitesinin Yabancı Diller Zorunlu Hazırlık Programı'nda öğrenim gören 106 öğrenci ile yürütülmüştür.Çalışmada faktöriyel araştırma deseni kullanılmıştır. Bu sayede, farklı formatlardaki içeriklerin internet tabanlı öğretimde kullanımının öğrencilerin İngilizce kelime öğrenmesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Öğrencilerin kelime bilgisi başarı düzeyleri, 79 maddeden oluşan beş seçenekli, çoktan seçmeli ve bilgisayar tabanlı İngilizce sözcük bilgisi başarı testi ile ölçülmüştür. İngilizce sözcük bilgisi başarı testinin iç tutarlılık katsayısı 0.966 olarak bulunmuştur.Çalışma sonuçları, kelime öğretiminde, kelime tanımlarının İngilizce sesli olarak verilmesinin, aynı tanımların resimli ve İngilizce sesli olarak verilmesinden daha etkili olduğunu göstermektedir.İleride yapılacak çalışmalarda, öğrencilerin İngilizce kelime öğrenmesi üzerine etkilerin araştırılması amacıyla zaman ve mesafe sınırlamalarını ortadan kaldıran mobil cihazlar kullanılarak uygulamalar geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
There has been exciting and serious progress in the field of computer for teaching English. Identification of the most effective methods is essential to make teaching and learning more efficient. The purpose of this study is to investigate the effects of using multiple content forms in web-based instruction on students? English vocabulary learning.The study was conducted at the Compulsory Preparatory Program of a state university located in the Black Sea region of Turkey with 106 students in the 2009-2010 academic year.Factorial research design was used to investigate the effect of using multiple content forms in web-based instruction on students? English vocabulary learning. The vocabulary level of students was measured with a computer-based multiple choice English vocabulary achievement test composed of 79 items with five answer choices. The measure of internal consistency of the English vocabulary achievement test was 0.966.The findings of this study indicate that, in vocabulary teaching, providing definitions in an audio format in English is more effective in teaching English vocabulary than providing the same definitions in an audio format in English accompanied with pictures.Mobile devices which eliminate the time and distance limitations can be used in further studies with developmental applications to investigate the effects on students? English vocabulary learning.