Kam-şaman tipi ile alevilikteki dede tipi üzerine karşılaştırmalı bir inceleme (Sivas-Yıldızeli örneği)
A comparative study of kam-shaman type to dede in alevism (The sample of Sivas-Yıldizeli)
- Tez No: 278556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın başlangıcında Türklerin eski inançları yer almaktadır. Daha sonra Kamlık/Şamanizm ve günümüzdeki Alevilik inancı ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Buradaki amaç Türk Şamanizm'indeki Kam/Şaman tipi ile Türk Aleviliğindeki Dede tipinin karşılaştırmasını yapabilmektir. Çalışmanın devamında bu iki tipin karşılaştırması yapılmış ve son olarak Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde bulunan bazı Alevi köylerinde bu bağlamda yaptığımız anket ve görüşmenin sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the beginning of this study exist the ancient Turkish religious beliefs. The information on Kamism/Shamanism and today?s Alevism is mentioned. The aim is to compare Kam/Shaman type in Turkish Shamanism to Dede in Turkish Alevism. These two types are compared in the rest of the study and at the end of the study the results of some surveys and interviews we conducted in this context in some Alevi villages in Yıldızeli, a district of Sivas are evaluated.