Öğretmen adaylarının bilgisayar teknolojilerini kullanımı ve bilgisayar teknolojilerine yönelik tutumları
Computer technology use of pre-service teachers and their attitudes towards computer technology
- Tez No: 278557
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEYNEP ALAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının bilgisayar teknolojilerini nasıl ve hangi amaçla kullandıklarını araştırmak ve bilgisayar teknolojilerine yönelik tutumlarını incelemektir. Bu amaçla önce çalışmada kullanılacak ? Bilgisayar ve Bilgisayar Teknolojilerini Kullanım Amaçları Anketi? (BBTKA) ve ?Bilgisayar ve Bilgisayar Teknolojilerine Karşı Tutum Anketi? (BBTKT) geliştirilmiştir. BBTKA kişisel aktiviteler ve akademik aktiviteler olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. BBTKT'de ise 4 faktör öne sürülmüştür. Daha sonra bu iki anket öğretmen adaylarına uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS paket programına girilmiştir. Analizlerde t-testi ve varyans analizi yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğretmen adayları bilgisayar ve bilgisayar teknolojilerini, kişisel aktivitelerinden daha çok akademik aktiviteleri için kullanmaktadır. Kendisine ait bilgisayarı olan öğretmen adaylarının bilgisayar kullanımına yönelik tutumları, bilgisayarı olmayanlara göre daha olumludur. Yaşadığı yerde internet bağlantısı olan öğretmen adaylarının bilgisayar kullanımına yönelik tutumları, yaşadığı yerde internet bağlantısı olmayanlara göre daha yüksektir. Erkek öğretmen adayları, bilgisayar kullanımına yönelik daha olumlu tutuma sahiptir. Öğretmen adaylarının ailelerinin gelir seviyesi yükseldikçe, öğretmen adaylarının bilgisayar kullanımına yönelik tutumları da artmaktadır. Bilgisayarı olan öğretmen adayları bilgisayar teknolojileri alanında kendilerini geliştirmeye daha açıktır. Yaşadığı yerde internet bağlantısı bulunan öğretmen adaylarının da bilgisayar teknolojileri alanında kişisel gelişimleri daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to explore how pre-service teachers use computer technology and to investigate their attitudes towards computer technology. For this purpose, two surveys were developed: ?Reasons for Computer and Computer Techology Use? (BBTKA) and ?Attitudes Towards Computer and Computer Technology? (BBTKT). BBTKA has two sections: personal activities and academic activities. BBTKT has 4 factors. After appliying these two surveys to pre-service teachers, data was entered into SPSS program for further analysis. T-test and analysis of variance tests were performed. Results showed that pre-service teachers use computer and computer technologies for academic purposes rather than personal activities. Pre-service teachers who owned a computer had more positive attitudes towards computer use. Having access to internet plays an important role on computer use. Women have less attitudes towards computer use. The more household income of family, the more positive attitudes towards computer use. Pre-service teachers who have their own computers are more comfortable for personal improvement. Also, personal improvement of those who have internet connection is more positive.