Müzik öğretmeni adaylarının bilgi iletişim teknolojileri (BİT) ve uzaktan eğitime yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of music teacher candidates' attitudes towards information and communication technologies (ICT) and distance education
  1. Tez No: 719113
  2. Yazar: FURKAN ALPER TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Teknolojinin gelişimiyle birlikte eğitim-öğretim alanında da bir takım gelişim ve değişimler meydana gelmektedir. Üstlendiği rol nedeniyle bu değişimlerin en önemlisinin öğretim sürecini etkileyen gelişmeler olduğu düşünülebilir. Eğitim-öğretim sürecinin niteliğini artırdığı düşünülen BİT ve günümüzde bu teknolojilerin desteğiyle sürdürülen uzaktan eğitime yönelik tutumların olumlu yönde olması, bu teknolojilerin öğretim sürecinde kullanılabilmesi açısından önem arz etmektedir. Özellikle müzik dersi gibi uygulama barındıran derslerin BİT ve uzaktan eğitim desteğiyle sunulabilmesi için müzik öğretmeni adaylarının bu kavramlara yönelik tutumlarının bilinmesinin gerekli olduğu düşünülmektedir. Bu düşünceden hareketle, bu araştırmada müzik öğretmeni adaylarının BİT ve uzaktan eğitime yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma modellerinden olan tarama (survey) modeli kullanılmaktadır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı güz yarıyılında Türkiye'nin yedi farklı bölgesinden 20 üniversitenin müzik öğretmenliği programlarında öğrenim gören 228 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları Günbatar (2014) tarafından geliştirilen“BİT Tutum Ölçeği”ve Kışla (2016) tarafından geliştirilen“Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği”dir. Elde edilen veriler istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde parametrik testler kullanılmış olup; betimsel, ilişkisel ve karşılaştırmaya yönelik istatistiklerden faydalanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda; müzik öğretmeni adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumlarının olumsuza yakın olduğu; BİT'e yönelik tutumlarının ise yüksek derecede olumlu olduğu belirlenmiştir. BİT'e yönelik tutum ölçeğinin alt boyutlarında ise genel BİT eğilimi, sanal ortamda bilgiye erişim, yazılım kullanımı ve sanal ortamda iletişim alt boyutlarının ortalamasının yüksek olduğu belirlenirken bilgisayar donanımı alt boyutunda düşük olduğu belirlenmiştir. Müzik öğretmeni adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumları ile cinsiyet, genel not ortalaması ve lisans düzeyi değişkenleri ile arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilirken; yaş gruplarına ve bilgisayar sahibi olma durumuna göre ise istatistiksel olarak anlamlı farklılığın oluştuğu tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca müzik öğretmeni adaylarının Bilgi iletişim teknolojilerine yönelik tutumları ile genel not ortalaması ve yaş grupları değişkenleri arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilirken; cinsiyet, bilgisayara sahip olma ve lisans düzeyi değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın oluştuğu tespit edilmiştir. Müzik öğretmeni adaylarının BİT ile uzaktan eğitime yönelik tutumları arasındaki ilişkiye bakıldığında; uzaktan eğitime yönelik tutum ve BİT'e yönelik tutum algıları arasında pozitif yönlü çok düşük seviyede bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Müzik öğretmeni adaylarının BİT'e yönelik tutumlarının uzaktan eğitime yönelik tutumlarına yönelik etkisi incelendiğinde; BİT'e yönelik tutum düzeyindeki artışın uzaktan eğitime yönelik tutum düzeyinde düşük düzeyde bir artışa neden olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonunda ileride yapılabilecek çalışmalar ve araştırma sonuçlarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Along with the development of technology, some improvements and changes occur in the field of education. It can be thought that the most important of these changes are the developments that affect the teaching process due to their big role. Positive attitudes towards ICT, which is thought to increase the quality of the education/teaching process, and distance education, which is maintained with the support of these technologies today, is important in terms of using these technologies in the teaching process. It is thought that it is necessary to know the attitudes of music teacher candidates towards these concepts, especially in order to be able to teach courses with the support of ICT and distance education such as music lessons which include applications. Therefore, in this study, it was aimed to examine the attitudes of music teacher candidates towards ICT and distance education. Survey model, which is one of the quantitative research models, is used in the study. The sample of the research consists of 228 teacher candidates studying in music teaching programs of 20 universities from seven different regions of Turkey in the fall semester of the 2020-2021 academic year. The data collection tools of the research are the“ICT Attitude Scale”developed by Günbatar (2014) and the“Attitude Scale towards Distance Education”developed by Kışla (2016). The data obtained were analyzed with the SPSS software. Parametric tests were used in the analysis of the data; descriptive, relational and comparative statistics were used. In line with the results obtained from the research, music teacher candidates' attitudes towards distance education are close to negative while their attitudes towards ICT were highly positive. In the sub-dimensions of the scale of attitude towards ICT, it was determined that the average of the general ICT tendency, access to information in the virtual environment, software use and communication in the virtual environment was high, while it was low in the computer hardware sub-dimension. While it was determined that there was no statistically significant difference between the attitudes of music teacher candidates towards distance education and the variables of gender, grade point average and undergraduate level, there is a statistically significant difference according to age groups and computer ownership. In the study, it was also determined that there was no significant difference between the attitudes of music teacher candidates towards ICT and the variables of GPA and age groups; on the other hand, there was a statistically significant difference in the variables of gender, computer ownership and undergraduate level. When the relationship between the attitudes of music teacher candidates towards ICT and distance education is examined, it has been determined that there is a very low positive correlation between attitudes towards distance education and perceptions of attitudes towards ICT. When the effect of music teacher candidates' attitudes towards ICT on their attitudes towards distance education is examined, it was determined that the increase in the level of attitude towards ICT caused a slight increase in the level of attitude towards distance education. At the end of the study, suggestions were made for future studies and research results.