Mağazasız perakendecilik aracılığıyla tüketicilerin kozmetik ürün satın alma davranışlarını etkileyen faktörler
The factors that affect consumers' behaviors on cosmetic product purchasing by nonstore retailing
- Tez No: 278572
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KARKACIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzün değişen şartları altında tüketicinin göstermiş olduğu satın alma davranışı da değişmektedir. Özellikle gelişen teknolojiyle birlikte tüketicilerin ürünlere ulaşma kanalları da değişiklik göstermektedir.Doğrudan pazarlamanın giderek yaygınlaşması ve giderek daha çok tüketici tarafından tercih edilmesi işletmeler için stratejilerini yeniden gözden geçirmelerini gündeme getirmektedir. Bunun içinde, tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarını belirleyebilmek ve memnuniyetlerini sağlayabilmek için bu kanalla alışveriş yapan tüketicileri etkileyen faktörlerin belirlenmesini gerektirirBu çalışmanın amacı, Tokat il merkezindeki tüketicilerin, mağazasız perakendecilik yoluyla kozmetik ürün satın alırken etkilendikleri faktörleri belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, tüketici davranışları, etkilendikleri faktörlere göre incelenmiştir. Araştırma bulguları, kozmetik ürün tüketicilerinin en çok kültürel faktörlerden etkilendiklerini ortaya koymakta ve mağazasız perakendecilik türünün daha çok sağladığı kolaylıklar sebebiyle tercih edildiğini ortaya çıkarmaktadır. .
Özet (Çeviri)
Buying behavior that consumer? has demonstrated has changed under the terms of today?s changing. Particularly, distribution channels of consumer to product also have varied with developing technology. Pervading of direct marketing rapdly and being prefered by consumers increasingly, It has revived that the firms have to review their strategies again. For determining demands and need and providing satisfaction of consumers, It is required to determine the all factors affecting consumers who make shopping by this channel.The aim of this study is determined the factors that affect consumers who buy cosmetic product by nonstore retailing in the city center Tokat. For this purpose, consumer behaviors were examined according to factors that consumers were affected. Research findings have put forward to that consumers of cosmetics products have been affecting by cılturel factors and kind of nonstore retailing has been prefered more because of facilities that provides.