Mihrab, Şen Yuva,Çağlayan,Meşale,Çığır Dergilerinin değerlendirilmesi,tahlili ve fihristi
Evaluation of culture, art and history magazines published in the early years of turkish the tematic analiysis and analytical index of ?Mihrab, Şen Yuva, Çağlayan, Meşale and Çiğır?
- Tez No: 278571
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEKERİYA BAŞKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Dergiler, yayınlandıkları dönemin sosyal, siyasal, sanatsal, kültürel ve edebi yapısını yansıtması bakımından önemli bir kaynaktır. Yaşanılan dönemin edebî ve siyasi vitrinini ortaya koyan dergilerde o dönemde yaşamış olan aydınların değişimlere karşı göstermiş olduğu tepkiler bire bir dergilere yansımıştır. Cumhuriyet'in hemen sonrasında çıkmış olan pek çok kültür, sanat ve edebiyat dergisi dönemi anlamamız ve iyi bir şekilde tahlil etmemiz açısından tarihi bir vesika niteliği taşımaktadır.Bu çalışmada Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında yayınlanmış olan Mihrab, Şen Yuva, Çağlayan, Meşale ve Çığır dergilerinin tematik değerlendirmesi yapılmış ve tahlilî fihristi hazırlanmıştır. Dergilere bir dönemden nelerin yansıdığı tematik olarak belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmamızın kaynağını teşkil eden dergilerin genel bibliyografik künye bilgileri yanında, çıkış amaçları ve yansıttığı düşünce özellikleri incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Magazines are important sources as they reflect the social, political, artistic, cultural and literary structure of the period of their publication. The resporses of the intellectuals who lived in that period against changes are reflected in the magazines that reveal the literary and political showcase of the period. Many culture art and literary magazines public just after the foundation of the Republic are very important to understand and analyze the period well.In this study , the tematic analiysis and analytical index of ?Mihrab, Şen Yuva, Çağlayan, Meşale and Çığır? that are the magazines published in the early years of the Republican era , were prepared. We tried to determine what reflected on this magazines from the period. Also , in addition to the bibliographic information of this magazines , their publication aims, and the properties of the thoughts they reflected were examined.