Putin dönemi Rusya Federasyonu dış politikası
Russian Federation?s foreign policy during Putin Era
  1. Tez No: 278593
  2. Yazar: İLHAN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMER KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılması ile birlikte Rusya Federasyonu sosyal, iktisadi, jeopolitik ve siyasi bir çöküş süreci içinde bulunmaktaydı. Bir yandan NATO'nun doğuya genişleme süreci başlamış; diğer yandan ise Rusya Federasyonu, sosyalist ekonomiden piyasa ekonomisine geçen Rusya toplumunun ani fakirleşmesi, devlet malının özelleştirilmesi ile ortaya çıkan oligarkların birçok sektörde tekel rolü oynaması, manevi değerlerin aşınması, merkez-çevre irtibatının yok olması ve devletin dış dünyada gelişen olaylara etkisinin azalması ile karşı karşıya kalmıştı.Yeltsin'in yerini Vladimir Putin'e bırakması, ülkenin siyasi ve ekonomi hayatındaki gerileme süreçlerini geri çevirmiştir. İç politikada ve ülke ekonomisinde söz konusu toparlanma çabaları, beraberinde dış politikanın etkin ve amacına uygun şekilde hayata geçirilmesine tesir etmiştir. 2000'li yıllarda Rus dış politikası, Sovyetler zamanındaki ideolojik kaygılarından ve Yeltsin dönemindeki batı meyilli duruşundan kurtulmuş, hem söylemde, hem de eylemde tutarlılık ve süreklilik göstermiş, diplomasi dinamiklik kazanmış, dış politikanın etkin araçları ve çok boyutlu işbirliği imkanları arttırılmıştır.Putin, iç politikada oligarşi gibi politik ve ekonomik açıdan bağımsız olan belli başlı güçleri zayıflatarak, basın üzerinde kontrolü arttırarak ve ülkenin yakın çevre üzerindeki etkisini yeniden tesis ederek kendi pozisyonunu güçlendirmiştir. Buna ek olarak, doğalgaz gibi Rus doğal kaynaklarını diğer ülkelere karşı önemli bir koz olarak kullanarak ülke ekonomisini de iyileştirmiştir.Dış politika konusunda ise, Putin çok kutupluluğu teşvik ederek Rusya'nın dünyadaki pozisyonunu güçlendirmeye çalışmıştır. Rusya sahip olduğu iktisadi, teknolojik, askeri kapasitesi ve Avrasya kıtasında özgün stratejik konumu ile dünyada meydana gelen süreçlerde oynadığı önemli rolü sürdürmüş ve milli menfaatleri gereği her devletle ilişkilerini güçlendirmiştir. Başkan Putin Rusya'yı yeniden yapılandırmış ve ülkesini önemli bölgesel güçlerden biri haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Russian Federation was in the process of collapse in social, economic, geopolitic and political issues after the Soviet Union downfall. On one hand, the process of NATO?s expansion eastward began; on the other hand Russian Federation faced with sudden poverty of Russian society having passed from socialist economy to market economy. Oligarchs emerged with privatization of state property playing a monopoly role in many sectors, which degenerated of spiritual values, damaged centre-neighbour relations and led to the decline of government?s effects of events developing in the world.Yeltsin turned back the decline process of country?s political and economic life and left his place to Vladimir Putin. Recovery in domestic politics and the national economy provided implementing foreign policy?s target effectively. In 2000s Russian Foreign policy liberated ideological concerns in Soviet era and the pro-western stance in Yeltsin era. It kept consistency and permanency in both expression and action. Moreover, diplomacy gained dynamism and effective vehicles of foreign policy and multi-faceted cooperation opportunities were increased.On one hand, in domestic policy Putin strengthened his own position by attenuating the major powers that were independent in politic and economic life. Putin challenged oligarchs and increased state control on press and economy. By doing that, Putin recovered national economy by using Russian natural resources like natural gas as an important trump card against other countries.In foreign policy Putin worked to strengthen Russia?s position in the world by promoting multi-polarity. Russia continued to play a significant role in many processes occurring in the world with its economic, technological, military capacity and its strategic location in Eurasia. It also strengthened its relations with other countries as a matter of national interest. President Putin restructured Russia and made his country one of the regional major powers.