A comparative inquiry into the legal status of three peoples: Catalans, Québécois, and the Irish under International Law
Üç halkın Uluslararası Hukuk altında karşılaştırmalı araştırılması: Katalanlar, Kebekliler ve Kuzey İrlandalılar
  1. Tez No: 278613
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERDAL ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İlk devletlerin ortaya çıkışından dünya savaşlarına kadar yazılı olmasa da teamüli bir uluslararası hukuk vardı. Devletler savaşlarda ve barışlarda aralarındaki sorunların çözümünde genellikle teamül kurallarına göre hareket etmişlerdir. İnsanlık tarihinin gelişmesi ve modern devletlerle birlikte bugünkü anlamıyla bir uluslararası hukuk sistemi doğmuştur. Süreç elbetteki birdenbire olmamış, peyderpey ilerlemiştir. Önce Milletler Cemiyeti ardından da Birleşmiş Milletler'in oluşturulmasıyla, devletler oluşan bu yeni uluslararası normları gözeterek kendi iç yasal düzenlemelerini yapmışlardır. Uluslararası hukukun temel prensibi dünyada kalıcı barışın sağlanması ve bunun korunmasıdır. Bunun yanında en önemli değer yargısı da insan haklarıdır. Bu bağlamda uluslararası hukuk köleliğin kaldırılması, açlıkla mücadele ve demokrasinin gelişmesi için çaba sarfetmektedir. Bütün bunların yanında uluslararası hukukta önemli bir sorunsal da halkların kendi kaderini tayin hakkıdır. Bu ilke sömürgeci devletlerin kolonilerinin özgürleştirilmesi için uluslararası hukukun gündemine alınmış olsa da, zamanla anlamı genişlemiş ve bugün mevcut dünya devletlerinin içinde barındırdıkları halkların haklarının korunması için kullanılmıştır. Bugün sayısı 200'e yaklaşan dünya devletlerinin çoğunda bu sorun irili ufaklı yaşanmaktadır. Ve bu sorun çoğu zaman kanlı iç savaşlara ya da terör eylemlerine dönüşmektedir. Ben bu çalışmada dünya kamuoyunda en çok bilinen halklardan olan üçünün yasal statülerini araştıracağım. Bunlar, İspanya'daki Katalanlar, Kanada'daki Kebekliler ve Birleşik Krallık'taki İrlandalılardır. Bu üç halk ta tarih boyunca bulundukları devletlere taleplerini farklı şekillerde dile getirmişlerdir. Bu kimi zaman Birleşik Krallık ve İspanya'da olduğu gibi terörist eylemlere dönüşmüş, kimi zaman da Kanada'daki gibi siyasetin içinde çözülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From forming of the first states to the World Wars, there was customary law although there was no written law in international realm. States generally acted according to customary laws to solve problems among each other during war and peace periods. With the modern states and developing human history, a written law period was introduced in international law. And an international law has evolved in today?s context. Absolutely this period did not suddenly arise, but improved step by step. Firstly League of Nations and then the United Nations were established and with these developments states have made their own domestic law according to the international law. The main principle of international law is to provide peace in the world and to protect it. In this context it exerts prohibition of slavery, struggles with starvation, and seeks to bring about the development of democracy. Besides of all these, another problematic is the self-determination right of people in international law. Even this principle was taken into the international law agenda for the liberation of colonies from colonial states, its meaning in the course of time varied and it has been used for peoples that today?s existing world states include. Today all world states, numbers of which have reached to approximately two hundred, experience this problem in their own affairs without exception. And this problem sometimes grades into bloody civil wars and terrorist movements. I, in this thesis, will study legal status of three peoples which is commonly known by the world public opinion. These are Catalans in Spain, Québécois in Canada and the Irish in the United Kingdom. These three peoples also demanded their claims from states in which they lived during the history. Their struggle was sometimes converted into bloody terrorist movements like in the U.K. and Spain, and sometimes it was tried to be solved through politics like in Canada.