Ankara koşullarında mısırın azot-su ilişkisi ve su tüketimi
Nitrogen-water relation and consumptive water of maize under Ankara conditions
  1. Tez No: 5733
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KOŞULLARINDA MISIRIN AZOT-SU ÎLÎŞKİSÎ VE SU TÜKETİMİ Mustafa DEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Ana Bilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Koray HAKTANIR 1987, Sayfa: 3 5 Jüri: Doç.Dr.Koray HAKTANIR Prof. Dr. Nuri MUNSUZ Prof.Dr.Cavit TURAN Ankara koşullarında mısırın (NK PX 525 çeşidi) aylık su tüketiri nin, sulama suyu miktarının, sulama zamanının ve adedinin yanısıra azotlu gübre- su kullanımı ilişkilerinin saptanması amacı ile bu deneme kurulmuş tur. Bu deneme 1986 yılı Mayıs ayı başlarında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ankara Araştırma Enstitüsü sulanır tarlalarında başlanmış aynı yılın Eylül ayı sonlarında sona erdirilmiştir. Tarla koşullarında yapılan denemede azot 4, sulama ise 3 değişik programda uygulanmıştır. Deneme tesadüf bloklarında, bölünmüş parseller de senine göre 3 yinelemeli olarak yürütülmüştür.Ill Yapılan varyans analizi sonucunda, su kullanımı ve gübre dozları arasındaki etkileşimin, mısır bitkisinde dane verimi için, % 1 düzeyinde güvenilir derecede önemli olduğu bulunmuştur. Yapılan Duncan testi sonucuna göre N S (12 Kg/da azot, 4 kez sulama) ve N_S_ (18 Kg/da azot, 4 kez sulama) 1. gruba girmiştir. İki işlem arasında fark olmaması nedeni ile ekonomik bakımdan N-S- işlemi önerilmiştir. Önerilen N"S_ işlemine 4 kez sulama ile (bitki boyu 40-45 cm olduğunda, tepe püskülü başlangıcı, koçan teşekkülü, süt oluşum dönemi) toplam 465 mm sulama suyu uygulanmıştır. Aynı işlemin yıllık su tüketimi 690 mm, en fazla su tüketimi 298 mm ile Temmuz ayı ve bu ayın k (bitki gelişim dönemi katsayısı) değeri 1.56 'dır. ANAHTAR KELİMELER : Azotlu gübre uygulaması, su tüketimi, sulama programı sulama suyu miktarı, bitki-su ilişkileri, gübre ge reksinmesi, karık sulama yöntemi.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis NITROGEN-WATER RELATION AND CONSUMPTIVE WATER OF MAIZE UNDER ANKARA CONDITIONS Mustafa DEMİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc. Prof.Dr.Koray HAKTANIR 1987, Page: 3.5 Jury: Prof. Dr. Nuri MUNSUZ Prof.Dr.Caviz TURAN Assoc. Prof. Dr.Koray HAKTANIR This experiment that aimed to determine the consumptive water use, amount of irrigation water, irrigation time and number, nitrogen fertilizer- consumptive use relations of maize (Type; NK PX 525) was carried out under Ankara Conditions, It was initiated during early May in 1986 at the irigable areas of Rural Services General Directorate Ankara Reserarch Institute and was completed during the late September in the same year. The experimental desing was constituted as split plot with 4 main-(N-fertilizer) and 3 subplots (irrigation) with 3 replications. Variance analysis on the grain yields indicated that there was an interaction between water use and the amount of fertilizer which was found with 1 % importancy. According te result of the Duncan Test, N"S, (12 Kg/ da Nitrogen, 4 irrigation) and N_S (18 Kg/da Nitrogen, 4 irrigation) placed in the group of I. Since there was no differences beetween those subjects, N_S_ was recommended economically. In the recommended subjectN S_, totaly 465 mm irrigation water was applied in four irrigation. (When the plant was about 40-45 cm tall, at the beginning of the tasselling period, at the cobbing time, at the grain milk stage). Annual consumptive use of that treatment was 690 mm. Highest monthly consumptive use was 298 in July and the k.c. value of this month was 1.56. KEY WORDS: Nitrogen fertilizer application, consumptive water use, irrigation programme, amount of irrigation water, plant- water relationship, fertilizer requirement, furrow irriga tion method.