Akbaba Dergisi (151-225. sayılar)?inceleme, tahlilî fihrist, seçme metinler?
Akbaba Magazine (151-225) issues, researc analysis, catalogue, selections
  1. Tez No: 278626
  2. Yazar: RAMAZAN ENSER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAYİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 584
Özet
Bu çalışmada, Akbaba dergisinin 15 Mayıs 1924 ile 29 Ocak 1925 tarihleri arasında yayımlanan 151-225. sayılarının incelemesi yapılmıştır.Çalışmada, yeni kurulan Cumhuriyet paralelinde millî bir çizgi takip eden Akbaba dergisinin içeriği, yazar ve karikatür kadrosu ile dergideki türler üzerinde durulmuştur. Yapılan inceleme ve tasnif sonucunda derginin yazar ve karikatürist adlarına göre, konu ve türlerine göre tahlilî fihristi yapılmıştır.Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilk önce, mizah ve hiciv ekseninde Akbaba dergisine kadarki mizah dergileri ve Akbaba'nın mizah dergiciliğinde yeri üzerinde durulmuştur. Daha sonra Akbaba dergisinin yayın hayatına başlaması, derginin şekil özellikleri, yazar/şair ve karikatürist kadrosu, basım yerleri, yayın periyodu ve fiyatı gibi konuların incelemesi yer almaktadır.İkinci bölümün ilk kısmında, dergide yayımlanan tüm yazılar ve karikatürler tasniflenerek yazar ve karikatürist adlarına göre fihrist yapılmıştır. Bu tasnifteki sıralamada yazı ve karikatürlerin yayım tarihi esas alınmıştır. İkinci kısımda ise derginin incelediğimiz sayılarındaki tüm yazıların tür ve konularına göre fihristi yapılmıştır. Yine burada da yazılar, yayım tarihine göre sıralanmıştır.Tezin son bölümü olan üçüncü bölümünde ise tezden seçme metinler verilmiştir. Bu metinler seçilirken mümkün mertebe derginin içeriği ve yayın politikası hakkında fikir verebilecek mahiyette olmalarına dikkat edilmiştir.Ayrıca derginin şekil özellikleri hakkında fikir vermesi açısından dergiden bazı sayfalar seçilerek ek bölümünde verilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Akbaba, Mizah Dergiciliği, Karikatür, Yusuf Ziya Ortaç
Özet (Çeviri)
In this observation, 151st and 225th issues of Akbaba magazine, which was published between 15th May 1924 and 29th January 1925, were examined .In this work, content of akbaba magazine, which fallowed the national line paralel to the newly estalished republic, editorial sataff, caricaturists and types of writtings were examined. At the end of the observation and classification of the magazines, according to name of the writers and caricaturists, topics and types of writtings, an index was formed.This work is consist of three parts. In first part is about magazines on sense of humor and satire before estalishment of akbaba and the role of akbaba in humor magazine. Also, it is about the establishment of akbaba, it?s writters, poets and,caricaturists, publiction place, publication period and it?s cost.The first section of the second part contains all articles and drawings that were published in the magazine. They are all classified according to the names of writers and caricaurist. And in this classiification articles and drawings takes place according to their publicaion date. The second section of the second part is about the index of all articles according to their topics and types. Again here, writings were ordered with respect to their history of pressed.Last and third part of the thesis is consist of selected special texts. These texts were selected carefully for showing the political view of magazines.Also in order to give an idea about the properties of physical appearance of magazines, some pages were given at the appendix.KEY WORDS: Akbaba, Magazines of Humor, Caricature, Yusuf Ziya Ortaç