Aşılı asma fidanı üretiminde farklı parafin uygulaması ve dikim yöntemlerinin etkileri
- Tez No: 27864
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans tezi AŞILI ASMA FİDANI ÜRETİMİNDE FARKLI PARAFİN UYGULAMASI VE DİKİM YÖNTEMLERİNİN ETKİLERİ Hamdi ERHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Hasan ÇELİK 1993, Sayfa: 34 Jüri: Prof.Dr. Hasan ÇELİK Prof. Dr. Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr. Salih ÇELİK Bu araştırmada Kalecik karası ve Gül üzümü çeşitlerinin 41 B ve 5BB anaçları ile oluşturduğu aşı kombinasyonlarına ait aşılı asma fidanı üretiminde başarı üzerine 10 farklı“Parafinleme x Dikim yöntemi”uygulamasının etkileri incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıda özet olarak verilmiştir. 1. Kalecik Karası/41 B aşı kombinasyonunda en yüksek I. boy fidan oranı (%), %30.4 ile“Dikim Öncesi Parafinleme x Kümbetsiz Hendek Dikim”(DÖP x KzHD) uygulamasından elde edilmiş, bunu % 28.1 ile“Çift Parafinleme x Kümbetsiz Tepe Dikim”(ÇP x KzTD) ve %26.3 ile“Parafinsiz Kümbetli Hendek Dikim”(Pz x KiHD) Kontrol yöntemi izlemiştir. 2. Kalecik Karası/5BB aşı kombinasyonunda ise en yüksek I. boy fidan oranı (%), %51.7 ile“Çift parafinleme x Kümbetsiz Tepe Dikim”(ÇP + KzTD) ve“Çift parafinleme x Kümbetsiz Hendek dikim”(ÇP x KzHD) uygulamalarında saptanmıştır. 3. Gül Üzümü/41 B aşı kombinasyonunda en yüksek I. boy fidan oranlan Kontrol (%28.4) ve“Aşı Sonrası Parafinleme x Kümbetsiz Tepe Dikim”(ASP x KzTD) (%27.0)_ uygulamalarından elde edilmiştir. 4. Gül Üzümü/5BB aşı kombinasyonunda ise en yüksek I. boy fidan oranı (%),“Dikim Öncesi Parafinleme x Kümbetsiz Tepe Dikim (DÖP x KzTD)(%59.8) ve ”Dikim Öncesi Parafinleme x Kümbetsiz Hendek Dikim" (DÖP x KzHD)(%54.9) yöntemlerinde saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kümbetsiz hendek dikim, kümbetsiz tepe dikim, aşılı asma fidanı üretimi, parafinleme, fidanlık, dikim yöntemleri, Kalecik karası, Gül üzümü, 41 B, 5BB
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS ON DIFFERENT PARAFFINING AND PLANTING METHODS IN NURSERY PRODUCTION OF GRAPEVINE GRAFTS Hamdı* ERHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department Of Horticulture Supervisor: Prof.Dr.Hasan ÇELİK 1993, Page: 34 Jury: Prof.Dr.Hasin ÇELİK Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr.Salih ÇELİK This experiment was carried out to determine the effects of 10“Paraffining x planting”methods on success of grafted vine production in four graft combinations. Findings are summarized as follows; 1.“Paraffining before planting x Open and shallow planting”(30.4 %) gave highest first grade grafts, followed by“Double paraffining x Open and shallow planting”(28.1 %), and“Buried trench planting without Paraffining”(26.3 %), in Kalecik Karası/41B graft combination. 2.“Double paraffining x Open and shallow planting”(51.7%) gave highest first grade grafts in Kalecik Karası/5BB graft combination and“Double Paraffining x Open trench”planting. 3. Highest first grade grafts were obtained from control (28.4 %) and“Paraffining after grafting x Open and shallow planting”(27.0 %) in Gül üzümü/41 B graft combination. 4. Gül Üzümü/5BB graft combination, highest frist grade grafts were taken from“Paraffining before planting x Open and shallow planting”(59.8 %) and“Paraffining before planting x Open and trench planting ”(54.9 %). KEY WORDS: Open and trench planting, open and shallow planting, grafted vine production, paraffining, nursery, planting methods, Kalecik karası, Gül üzümü, 41 B, 5BB.