Ekim zamanının şekerpancarı (Beta vulgaris saccharifera L.)nın sapa kalkmasına ve verime etkileri
  1. Tez No: 27865
  2. Yazar: GÜRHAN SİVİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
11 ÖZET YÜKSEK LÎSANS TEZÎ EKİM ZAMANININ ŞEKERPANCARI ' NIN (Beta vulgaris saccharifera L.)SAPA KALKMASINA VE VERİMİNE ETKİLERİ Gürhan SÎVÎŞO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr 0 Celâl ER 1993, sayfa: Jüri : Prof.Dr. Celâl ER Prof.Dr. Ali GÜLÜMSER Prof.Dr. Enver ESENDAL Bu araştırma, 1991 senesinde Türkiye Şeker Fabrikala rı A.Ş.'nin Şeker Araştırma Enstitüsünde, Etimesgut Deneme İs tasyonunda yürütülmüştür. Ekim zamanlarının şekerpancarı ' nın sapa kalkmasına ve verimine etkilerini belirlemektedir. Farklı üç ekim zamanında kullanılan tohumların çimlenme güçleri birbirine yakın olması na rağmen verim ve sapa kalkmada farklılıklar görülmüştür. En yüksek pancar verimi I. ekim zamanında (5521 kg/da) olurken, II. ekim zamanında (4933 kg/da), III. ekim zamanında (4809 kg/da) olmuştur. Pancar verimleri arasındaki fark ista- tistiki yönden önemli görülmemiştir. I. ekim zamanında elde edilen şeker varlığı % 15.29, III. ekim zamanında elde edilen şeker varlığı % 14.78 olmuştur. I. ekim zamanı ile III. ekim zamanı arasında istatistiki yönden % 1 seviyesinde önemli fark bulunmuştur. Şekerpancarınm kalite göstergelerinden biri olan AmN miktarı ise III. ekim zamanında en fazla bulunmuştur. K ve Na miktarı da III. ekim zamanında en yüksek olarak tesbit edil miştir. En fazla arıtılmış şeker varlığı I. ekim zamanında %12.86 elde edilirken, II. ekim zamanında % 11.27 ve III. ekim zamanın da % 10.39 olduğu tesbit edilmiştir. Arıtılmış şeker varlığı yö nünden I. ekim zamanı ile III. ekim zamanı arasında istatistiki açıdan, % 1 seviyesinde önemli fark bulunmuştur. En fazla arı tılmış şeker verimi 711 kg/da ile I. ekim zamanında elde edil miştir o II. ve III. ekim zamanlarında verim sırasıyla 559 kg/daIll ve 503 kg/da olarak tesbit edilmiştir. I. ile III. ekim zama nı arasında ve II. ile III. ekim zamanı arasında arıtılmış şe ker verimi yönünden istatistiki açıdan % 1 seviyesinde önemli fark tespit edilmiştir. II. ekim zamanında sapa kalkmanın % 1.25 olarak gerçek leştiği tesbit edilmiştir. III. ve I. ekim zamanında sapa kalk ma % 0.00 olarak belirlenmiştir. Bu oran istatistiki olarak önemli değildir. Kullanılan çeşitler arasında pancar verimi, şeker var lığı, usare safiyeti, sodyum ve aıtıinoazot miktarı, arıtılmış şeker varlığı, arıtılmış şeker verimi, sapa kalkma arasındaki farklar istatistiki olarak % 1 ve % 5 seviyesinde önemli bulun mamıştır. Yapılan bu denemede; farklı ekim zamanlarının şeker oranına, arıtılmış şeker varlığına, arıtılmış şeker verimine et kili olduğu tesbit edilmiştir. Tespit edilen bu farkların ista tistiki yönden % 1 ve % 5 seviyesinde önemli olduğu belirlen miştir. ANAHTAR KELİMELER : Şekerpancarı, Ekim z*amanı, Sapa“”kalkma, Pancar verimi, Pancar kalitesi, Arıtılmış şeker verimi, Arı tılmış şeker varlığı.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF SOWING TIME ON BOLTING AND YIELD OF SUGARBEET (Beta vulgaris saccharifera L.) Gürhan SÎVÎŞO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor : Prof. Dr. Celal ER 199 3, Page: Jury : Prof. Dr. Celâl ER Prof.Dr. Ali GÜLÜMSER Prof.Dr. Enver ESENDAL This research was conducted at Etimesgut Experimental station of Sugar Research Institute of Turkish Sugar Factories Company in 1991. The aim of this research was to determine the effects of sowing times on bolting and yield. Although germination percentage of the seed which are used in three different sowing times was almost the same, it was seen that there were different sowing times was almost the same, it was seen that there was differences in bolting and yield. Sugarbeet yields were obtained 5521 kg/da, 4933 kg/da and 4809 kg/da in 1st, 2nd, 3rd respectively. The difference between sugarbeet yields was not found significant statistically. Sugar contents of 16.29 %, 15.29 % and 14.78 % was got from 1st, 2nd and 3rd sowing times respectively. The difference between 1st and 3rd sowing times was important statistically at the level of 1% and 5% AmN that is one of the quality characters was determined highest in 3rd sowing time K and Na contents was found highest in 3rd sowing time as well. Purified sugar content in 1st, 2nd and 3rd sowing times was found 12.86 %, 11.27 % and 10.39 % respectively. Thi difference between 1st and 3rd sowing times at the level of 1 % and 5 % was found statistically in respect of prufied sugar content. Purified sugar yield in 1st, 2nd and 3rd sowing times obtained 711 kg/da, 559 kg/da and 503 kg/da respectively. There was significant difference between 1st and 3rd, 2nd and 3rd sowing times at the level of 1% and 5% in regard to sugar content. Botting wasdetermined 1.25 % in 2nd sowing time, 0.00 % 1 st and 3 rd sowing times. That difference was not found statistically significant. There was no important difference between varieties in respect of yield, sugar content, Na, AmN content, purified sugar content, purified sugar yield, bolting, sugar content of juice. In this research, it was determined that different sowing times were effective on sugar rate, purified sugar content, purified sugar yield. There was significant difference at the level of 1 % and 5 % between these characters also. KEY WORDS : Sugarbeet, Sowing time, Bolting, Yield of Sugarbeet, Quality of sugarbeet, Purified sugar yield, Purified sugar contant.