Pre-service elementary mathematics teachers' self-regulated learning strategies within the context of their teaching practices
İlköğretim matematik öğretmen adaylarının öğretim deneyimleri bağlamındaki öz-düzenleyici öğrenme stratejileri
  1. Tez No: 278674
  2. Yazar: GÖNÜL KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU, YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışma ilköğretim matematik öğretmen adaylarının uygulama okullarındaki öğretim deneyimleri bağlamındaki öz-düzenleyici öğrenme stratejilerini incelemeyi hedeflemiştir. Dört ilköğretim matematik öğretmen adayının uygulama okullarındaki öğretim uygulamalarına hazırlanırken geçirdikleri öz-düzenleyici öğrenme süreçleri ve kullandıkları öz-düzenleyici öğrenme stratejilerinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Buna ek olarak, kullanılan stratejilerin öğretim deneyimleri boyunca değişimleri de incelenmiştir. Çalışma süresince ders anlatımları öncesinde ve sonrasında 22`şer adet görüşme yapılmıştır. Her ders anlatımı için gözlem yapılmıştır. Gözlemlerin dışında, katılımcıların Öğretmenlik Uygulaması dersi kapsamında yazdıkları dönem sonu yansıtma raporları da incelenmiştir. Belirtilen bu veri toplama araçlarının yanı sıra, katılımcılar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek amacıyla gerçekleştirilen genel görüşmeler de dikkate alınmıştır.Elde edilen veriler Zimmerman ve Pintrich`in öz-düzenleyici öğrenme modellerinden uyarlanan bir kuramsal çerçeveyle analiz edilmiştir. Ders anlatımı öncesi görüşmeler, katılımcıların ön düşünme evresini yansıtan ders hazırlama süreciyle başladıklarını göstermiştir. Bu süreçte, kaynak araştırma, kaynakları düzenleme, gerektiğinde yardım veya öneri için ilgili kişilere danışma, zihinsel planlama ve hedef belirleme gibi stratejilerin kullanıldığı belirlenmiştir. Bu stratejiler bilişsel öz-düzenleyici öğrenme stratejileri olarak ele alınmaktadır. Bilişsel stratejilere ek olarak öz-yeterlik, görev /değer algılamaları ve içsel ilgiler gibi güdüsel etkenler de belirlenmiştir. Uygulama sonrası değerlendirme sürecini yansıtan ders anlatımı sonrası görüşme sonuçları, öğretmen adaylarının birçok alanı içeren öz-değerlendirme süreçlerinden geçtiklerini ortaya çıkarmıştır. Son olarak, öğretmenlik uygulamasının geçtiği ortamla ilgili unsurların katılımcıların öz-düzenleyici öğrenme stratejilerinin oluşmasında önemli bir rol oynadığı görülmü?tür.
Özet (Çeviri)
The current study seeks to investigate pre-service elementary mathematics teachers` (PEMT) self-regulated learning (SRL) strategies within the context of their teaching practices in the field work. It was aimed to explore the SRL processes and strategies of four PEMTs while preparing mathematics lessons at their practice schools. In addition to PEMTs` SRL strategies, the changes and adaptations through their teaching practices and reasons of those changes were also examined in the study. In total 22 pre-interviews and 22 post-interviews were made through the study. Observations were also performed for each teaching practice. Besides observations, PEMTs` end of semester reflection papers in the context of Teaching Practice course were examined in the study. In addition tothose multiple data sources, initial interviews representing detailed information about the participants were also analyzed.The overall data were analyzed by using the SRL framework combined and adapted from Zimmerman`s and Pintrich`s SRL models. The findings of the pre-interviews revealed that PEMTs began with a lesson planning process` reflecting the forethought phase. This phase included searching resources, arranging and organizing the available sources, asking for help and feedback when needed, mental planning of the lesson, and setting goals for the teaching session. These strategies were considered as cognitive self-regulation strategies. In addition to cognitive SRL strategies, motivational factors such as self-efficacy, perception of task, and intrinsic interest were appeared in the study. Post-interviews reflecting the self-reflection phase revealed that PEMTs had a self-evaluation process covering various issues for their teaching sessions as a final step through the study. Finally, it was seen that contextual issues related to teaching practice played a substantial role in PEMTs` SRL strategies