Exploring the change in preschool teachers' views about and practices of integration of visual art into science activities: A case study
Okul öncesi öğretmenlerinin fen ve sanat etkinliklerinin bütünleştirilmesi konusundaki bakış açıları ve deneyimlerindeki değişikliklerin incelenmesi: Durum çalışması
  1. Tez No: 278673
  2. Yazar: ELİF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA TANTEKİN ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin katılmış oldukları ?fen ve sanat etkinliklerinin bütünleştirilmesi? konulu seminer sonrasında fen öğretimine karşı sahip oldukları bakış açılarının ve uygulamalarının incelenmesidir. Katılımcı 5 okul öğretmeninin fen öğretimi hakkındaki görüşleri ve uygulamaları, birebir görüşmeler yapılarak, öğretmenlerin sınıf-içi uygulamaları gözlemlenerek, ve etkinlik planları incelenerek araştırılmıştır. Bu çalışma Ankara iline bağlı Çayyolu semtinde bulunan özel bir anaokulunda yapılmıştır.Bu çalışmanın birinci aşamasında, katılımcı okul öncesi öğretmenlerinin fen öğretimi ve bütünleştirilmiş fen ve sanat etkinlikleri konusundaki görüşleri, ön-görüşmeler, gözlemler, ve son-görüşmeler sonucunda elde edilen bulgular yoluyla incelenmiştir. İkinci aşama olarak, katılmcı öğretmenlerin ön-görüşmelerde belirtmiş oldukları bakış açıları ile son-görüşmelerde belirtmiş oldukları arasında fark olup olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Bu sırada, gözlem notları ve öğretmenlerin etkinlik planları, ön-görüşmeler ve son-görüşmeler sonucunda ortaya çıkan temalar kullanılarak incelenmiştir.Bu çalışmanın bulguları, katılımcı okul öncesi öğretmenlerinin uygulamalarında fen etkinliklerine çok önem verdiklerini göstermektedir. Uygulamış oldukları fen etkinliklerinde, çocukların fen deneyimlerini desteklemek için çocuk merkezli bir yaklaşım takip ettikleri tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak, katılımcı öğretmenler sınıf içi uygulamalarında doğal öğrenme, informal öğrenme, ve yapılandırılmış öğrenme gibi değişik öğrenme deneyimlerini kullanmaktadırlar. Sanatın okul öncesindeki yeri düşünüldüğünde, okul öncesi öğretmenleri sanatın okul öncesi eğitiminde önemli bir yeri olduğunu savunmaktadırlar. Ayrıca, sanatın fen öğretiminde etkili bir araç olarak kullanılabileceğini ifade etmişlerdir. Okul öncesi öğretmenlerinin fen ve sanat etkinliklerinin bütünleştirilmesi konusundaki bakış açıları incelendiğinde, öğretmenlerin fen etkinliklerinin hemen ardından sanat etkinliklerini uygulamayı tercih ettikleri saptanmıştır. Ayrıca, öğretmenler çocukların sanat yolu ile kendilerini rahatça ifade ettiklerini düşünmektedirler. Bu yüzden, sınıf içi uygulamalarında daha çok sanat etkinliklerine yer verdiklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the changes in early childhood teachers? views about and practices of integration of visual art into science activities that occured after they attended the workshop. In order to explore the changes in five early childhood teachers? views about science teaching, semi-structured interviews, classroom observations, and activity plans were used in this study. The study was conducted in a private preschool located in the Çayyolu district of Ankara.The first phase of the analysis consisted of portraying all the data related to participant teachers? views about science teaching and the integration of science and visual art on the basis of pre-interviews, observation, and post-interviews. The second phase of the analysis involved finding out whether there was any difference between pre- and post-interviews of participant teachers in terms of their views about science teaching and the integration of early childhood science and art. Meanwhile, observational fieldnotes and teachers? activity plans were examined based on the themes emerged from the pre- and post-interviews.The findings of this study indicated that early childhood teachers believed in the importance of science activities in their practices. They provided child-centered activities for children to improve their science experiences. In addition, they used different learning experiences that were naturalistic, informal, and structured in early childhood classrooms. In terms of the place of visual art in early childhood curriculum, all participant teachers stated the importance of visual art in early childhood settings. They also mentioned that visual art could be considered as an effective tool for teaching science because children like attending art activities. They preferred to use art activities after they implemented their science activities. Teachers also mentioned that children could easily express themselves with the help of art activities so they stated that they generally used art activities in their classroom practices.