Preparing pre-service teachers for reform-minded teaching through online video case discussions: Change in noticing
Öğretmen adaylarının çevrimiçi ortamda yeni ilköğretim matematik programı videoları üzerine tartışmaları: Neler farkettiler?
- Tez No: 278676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 505
Özet
Bu çalışmanın amacı İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı öğretmen adaylarının video örnek olayları izleme ve çevrimiçi tartışmalar ile fark etme becerilerinde meydana gelebilecek değişikliklerin incelenmesidir. Araştırma sorusunu ?Video örnek olay kullanımı ile matematik öğretmen adaylarının yeni ilköğretim matematik programı üzerine fark ettikleri noktalar öğretmen ve öğrenci rolleri açısından nasıl değişim göstermektedir?? oluşturmaktadır. Bu amaçla ODTÜ İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı son sınıf öğrencilerinden bir ders kapsamında gerçek matematik sınıflarında çekilmiş videolar izlemeleri ve bunları çevrimiçi ortamda tartışmaları istenmiştir. Çalışma 2008-2009 güz döneminde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan her hafta sınıfta video izledikten hemen sonra video yorumlarını yazmaları istenmiştir. Çevrimiçi tartışmalar Metu Online-Net ClassR tartışma forumunda gerçekleştirilmiş ve tartışmalar her bir video üzerinde yaklaşık bir hafta sürmüştür.Bu çalışma nitel bir çalışmadır. Daha detaylı belirtmek gerekirse, bu çalışma bir durum çalışmasıdır. Veri toplama araçları temel olarak yazılı yansıtıcı video raporları, seçilen öğrencilerle gerçekleştirilen görüşmeler ve çevrimiçi tartışma ortamıdır. Seçilen 15 öğrenciyle dönem başı, ortası ve sonunda gerçekleştirilen görüşmeler ana veri toplama araçlarıdır. Veriler nitel veri analizi teknikleriyle ve seçilen kuramsal çerçeveye ait analiz prosedürüyle analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının yeni ilköğretim matematik programında vurgulanan öğretmen ve öğrenci rollerine yönelik fark etme becerilerinde çevrimiçi video örnek olay tartışmaları ile ilerleme kaydedilebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the changes on what the prospective elementary mathematics teachers noticed as they watched video cases and discussed online. More specially, I wanted to answer the question ?To what extent the elementary prospective mathematics teachers? noticing with respect to reform-minded teaching changes during their video case-based teacher education, in terms of teacher and student roles?? With this question in mind, I asked senior prospective mathematics teachers at METU to watch six video cases depicting real elementary mathematics classrooms, and then discuss these cases in an online forum. The research was conducted during the 2008-2009 fall semester. Participants were asked to write reflection papers after watching a video each week. The online discussions took place in Metu Online-Net ClassR online forum, and each discussion was about a long week.The research study was qualitative in nature. Specifically, it was a case study research. Prospective teachers? reflection papers on the videos, the online discussions, and interviews with the selected 15 focus participants at the beginning, in the middle and at the end of the study were the data sources. The data were analyzed through the qualitative data analysis techniques. The findings suggested that prospective teachers? noticing skills with respect to the teacher and student roles in reform-minded teaching and learning were developed throughout the online video-case based discussions.