British immigration policies vis-a-vis the turkish immigrants in the context of the British membership of the EU
İngiltere'nin AB üyelik sürecinde Türk göçmenlere uygulanan göç politikaları
  1. Tez No: 278686
  2. Yazar: HİLAL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Birleşik Krallık'a olan Türk göçü, Kıbrıs Türkleri hariç, Protokolun ve Ankara Antlaşması'nın sonucunda Türkiyenin Avrupa Birliği'"ne (önceden Avrupa Ekonomik Topluluğu) yaptığı üyelik başvurusu ile başlamıştır. Fakat Birleşik Krallık bu antlaşmadaki hükümlerini tamamen uygulamaya koymamıştır ve Birleşik Krallık ulusal düzeyde değil de uluslar üstü çözülen antlaşma şartlarına itibar etmeye başlamak durumunda kalmıştır: AAD (Avrupa Adalet Divanı). Her ne kadar Birleşik Krallık Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylığını desteklemişse de Türk göçmenlerinin AB tabanlı haklarına gelince problem çıkarmakta geri kalmamıştır. Bu çalışma Birleşik Krallık'ıın göçmen politikasını, aynı zamanda Türk vatandaşlarını açıklamayı amaçlamıstır. Birlesik Krallık'ın Türkiyenin adaylığına olan desteğiyle Avrupa Birliğinin Ankara Antlaşması(1963) kaynaklı Türk göçmenleri lehine olan hukuki uygulamaları arasında belirgin bir çelişkinin olduğunu savunuyorum. Öncelikle, Avrupa Birliğinin göçmen hukuku ve politikası incelenecektir. Sonrasında Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği içindeki yerini ve Avrupa Birliği tabanli göçmen hukukuna karşı tavrı analiz edilecektir. Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliğine olan üyeliği öncesi ve sonrası Türk göçmenleri söz konusu olduğunda onlara karşı AB göçmen politikasını uyguladığı ya da ne kadar uyguladığı analiz edilip, ayrı ayrı ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkish immigration to the UK, with the exception of the Cypriot Turks, began with Turkey?s EU (formerly EEC) membership application that started with the the Ankara Agreement (1963) and its Protocols. However, the UK has not applied the rules of this Agreement completely and the UK had to start honoring the requirements of this Agreement as a result of the cases which were solved, not in the UK?s national level, but at the supra-national EU level: the ECJ (The European Court of Justice). Even though the UK has enthusiastically supported Turkey?s EU accession, it still brings problems when it comes to recognizing the EU-based rights of Turkish immigrants. The study aims to explain the immigration policies of the UK vis-à-vis the Turkish nationals. This thesis argues that there is a clear contradiction between the UK?s support for Turkey?s accession and the UK?s implementation of EU law favorable to the Turkish immigrants, stemming from the Ankara Agreement. In the study, firstly, the immigration laws and policies of the EU will be examined. Then the UK?s place in the EU and how she acts towards EU-based immigration laws will be analyzed. The UK?s immigration policies before its membership to the EU, and afterwards will be analyzed separately to illustrate if, and to what extent, the UK has implemented the EU immigration laws when it comes to Turkish nationals